Arcybiskup domaga się prawa apostazji dla muzułmanów

| 10 komentarzy|
image_pdfimage_print

Były arcybiskup Canterbury Lord Carey wezwał przywódców muzułmańskich, żeby wspierali prawo do apostazji z islamu.

3

Zasiadający w Izbie Lordów duchowny powiedział, że jest to „zwyczajowa doktryna”, iż na muzułmańskich konwertytów nakładana jest kara śmierci. Dodał również, że w Wielkiej Brytanii są przykłady byłych muzułmanów, którzy zostali zmuszeni do ukrywania się po odejściu od islamu.

„Co jest nie w porządku z samym islamem, że nie zezwala ludziom zmienić religii?” – pyta były arcybiskup w wywiadzie dla „The Sunday Times”. „W islamie powszechnie jest akceptowane, że konwertytów może spotkać kara śmierci. Chcę usłyszeć jak muzułmańscy przywódcy mówią: ‚Jeśli muzułmanie chcą przejść na chrześcijaństwo, to pozwalamy im na to’”.

Carey zabrał głos, gdy ogłoszono wyrok dla Sudanki Meriam Ibrahim, którą sąd szariacki skazał na śmierć. Kobieta odmówiła wyrzeczenia się wiary chrześcijańskiej. Kara została zawieszona do czasu, kiedy Meriam urodzi dziecko – jest w ósmym miesiącu ciąży.

Brytyjski muzułmanin, członek Muslim Institute, dr Ghayasuddin Siddiqui, wypowiadając się dla „The Independent” stwierdził, że Koran głosi ideę wolności ludzi w wyborze wyznania. W jego opinii idea uśmiercania byłych muzułmanów została wprowadzona później, w ramach prawa szariatu. „Mam nadzieję, że w pewnym momencie nastąpi powszechna zgoda, iż jest to idea wprowadzająca podziały, która ma charakter antypluralistyczny i musi być porzucona” – powiedział Siddiqui i dodał, że podstawowa zasada islamu to brak przymusu w wyborze religii.

Zapytany, czy muzułmanie powinni mieć prawo do konwersji, Siddiqui powiedział, że „powinno się im zezwolić na robienie tego, czego pragną”.

Anonim, na podst. www.independent.co.uk

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook