Przedstawiciele Federacji Żydowskiej, Praskiej Społeczności Żydowskiej oraz Muzeum Żydowskiego protestowali przeciwko podżeganiu do nietolerancji w Republice Czeskiej.
Dopuścił się go czeski muzułmanin Lukas Vetrovec podczas swej przemowy w meczecie w Brnie. W internecie pojawiło się nagranie tego przemówienia. Zdaniem przedstawicieli organizacji żydowskich stwierdzenia Vetroveca są agresywne i stanowią zagrożenie, szczególnie dla Żydów. Czescy Żydzi czują się zaskoczeni i oburzeni faktem, że Vetrovec cytuje stare teksty i mówi o mordowaniu wrogów, którymi rzekomo są Żydzi. Wspomniał też o okupacji Palestyny.
Zdaniem liderów organizacji żydowskich jego wypowiedzi stanowią w tym kontekście jawne zagrożenie. Ich zdaniem w swej mowie bagatelizował też Holocaust i hańbił pamięć jego ofiar, a społeczność czeskich muzułmanów wydaje się zajmować ostro antysemickie stanowisko, związane z problemami na Bliskim Wschodzie.
Lukas Lhotan, umiarkowany czeski muzułmanin, który zamieścił przemówienie Vetroveca w internecie uważa, że reakcja organizacji żydowskich jest apelem o rezygnację lokalnych przywódców muzułmańskich, którzy odpowiadają za tolerowanie islamskiego ekstremizmu na łonie czeskiego islamu.(p)
Tłumaczenie GeKo na podstawie http://praguemonitor.com/
Demonstracja lewaków i muzułmanów przed ambasadą Izraela w Pradze.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=G1deuVlHBVI[/youtube]