Analiza

Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm

Shaima Dallali - z lewej ulotka jej kandydatury do NUS, z prawej nękająca żydowskich studentów (zdj. twitter)
Shaima Dallali - z lewej ulotka jej kandydatury do NUS, z prawej nękająca żydowskich studentów (zdj. twitter)

Antysemickie wypowiedzi ściągnęły uwagę mediów na nowo wybraną przewodniczącą brytyjskiego Krajowego Związku Studentów (NUS) Shaimę Dallali. Reprezentantka brytyjskich studentów ma także liczne związki z islamizmem.

Shaima Dallali została wybrana pod koniec marca przewodniczącą NUS, lecz wkrótce musiała zmierzyć się z krytyką, gdy odkryto, że w mediach społecznościowych rozpowszechniała antysemickie wypowiedzi. Żydowscy studenci zaprotestowali przeciwko takiemu wyborowi przedstawiając jej tweety z 2012 roku, w których odwoływała się do historii z życia Mahometa, w której muzułmanie dokonali masakry żydowskiej oazy w 628 roku.

„Khaybar, Khaybar o Żydzi… armia Mahometa wróci do #Gazy”, napisała Dallali na swoim koncie. Była to jej reakcja na działania Izraela w Strefie Gazy, ale jednocześnie groźba lub przynajmniej poparcie dla masakrowania ludności żydowskiej. Jak się okazuje, nie była to jedyna antysemicka wypowiedź. W 2018 roku aktywistka wyrażała poparcie dla organizacji terrorystycznej Hamas, usprawiedliwiając jej działania jako uzasadniony opór przeciwko Izraelowi i zaprzeczając terrorystycznemu charakterowi ugrupowania. Jordańskiego kaznodzieję muzułmanina, który krytykował Hamas za wystrzeliwywanie rakiet na Izrael z okolic zamieszkałych przez cywili nazwała „brudnym syjonistą”.

Dallali, przyparta do muru przez Związek Studentów Żydowskich, przeprosiła za swój wcześniejszy tweet z 2012 roku i wyjaśniła, że była wtedy inną osobą. Jednocześnie w 2018 roku na wykładzie byłego izraelskiego polityka w King’s College wraz z grupą innych muzułmanów i aktywistów nękała żydowskich studentów. Według świadków miały pojawiać się też takie okrzyki, jak te z tweeta o masakrze Żydów.

W związku z zarzutami rząd Wielkiej Brytanii zastanawia się nad zawieszeniem jakiejkolwiek formy współpracy z NUS. Minister szkolnictwa wyższego Michelle Donelan napisała, że rozważa „różnego rodzaju możliwe środki, włączając w to złożenie raportu na NUS w Komisji Organizacji Charytatywnych i pełne zawieszenie wszelkich form zaangażowania ze strony rządu (…) jeżeli nie podejmą kroków, by odzyskać zaufanie żydowskich studentów”.

Antysemityzm Dallali nie bierze się znikąd. Jak pokazuje dochodzenie strony Global Influence Operations Report, nowa szefowa NUS jest mocno związana ze środowiskiem islamistycznym. Jej ojciec Jamal Dallali zarządza kanałem filmów dokumentalnych w Al-Jazeerze, a jej mąż był rzecznikiem Muzułmańskiego Stowarzyszenia Wielkiej Brytanii (MAB) – głównej organizacji Bractwa Muzułmańskiego w tym kraju.

Sama Dallali, w artykule, w którym zwyzywała jordańskiego kaznodzieję, wychwalała lidera Bractwa Muzułmańskiego i antysemitę Jusufa Al-Karadawiego. W latach 2018-2019 była menedżerem projektów w Europal Forum, organizacji bliskiej Bractwu i wspierającej Hamas w Europie. Od 2018 miała liczne przywódcze stanowiska w Federacji Studenckich Społeczności Muzułmańskich FOSIS, organizacji parasolowej o licznych powiązaniach z Bractwem Muzułmańskim.

Dallali angażowała się także we wsparcie grup o bardziej radykalnym profilu, jak chociażby w zbieranie funduszy dla CAGE w 2020 roku. To grupa, która krytykuje program zapobiegania radykalizacji Prevent jako islamofobiczny, ale o Jihadi Johnie, brytyjskim terroryście w ISIS wypowiadała się jako o „pięknym, młodym mężczyźnie”.

Brytyjski think tank Policy Exchange zajmujący się sprawami terroryzmu, wezwał niedawno do zaprzestania finansowania CAGE z funduszy publicznych. Francuski rząd nazwał organizację „islamską milicją” i oskarżył CAGE o popieranie zamachu terrorystycznego, w którym zginął nauczyciel Samuel Paty.

Odwołania do masakry Żydów są powszechne nie tylko wśród islamistów i przeciwników Izraela, są także akceptowane i przemilczane przez lewicę. „The Guardian” pomimo wszystkich potwierdzonych zarzutów pozwolił Dallali gładko oczyścić się z nich i w tym samym artykule odegrać rolę ofiary, przekierowując uwagę na „islamofobię” i rasizm.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię

Kto jest zawiedziony polityką imigracyjną?

Afrykański konflikt na ulicach Europy