Antysemickie wypowiedzi ściągnęły uwagę mediów na nowo wybraną przewodniczącą brytyjskiego Krajowego Związku Studentów (NUS) Shaimę Dallali. Reprezentantka brytyjskich studentów ma także liczne związki z islamizmem.
Shaima Dallali została wybrana pod koniec marca przewodniczącą NUS, lecz wkrótce musiała zmierzyć się z krytyką, gdy odkryto, że w mediach społecznościowych rozpowszechniała antysemickie wypowiedzi. Żydowscy studenci zaprotestowali przeciwko takiemu wyborowi przedstawiając jej tweety z 2012 roku, w których odwoływała się do historii z życia Mahometa, w której muzułmanie dokonali masakry żydowskiej oazy w 628 roku.
„Khaybar, Khaybar o Żydzi… armia Mahometa wróci do #Gazy”, napisała Dallali na swoim koncie. Była to jej reakcja na działania Izraela w Strefie Gazy, ale jednocześnie groźba lub przynajmniej poparcie dla masakrowania ludności żydowskiej. Jak się okazuje, nie była to jedyna antysemicka wypowiedź. W 2018 roku aktywistka wyrażała poparcie dla organizacji terrorystycznej Hamas, usprawiedliwiając jej działania jako uzasadniony opór przeciwko Izraelowi i zaprzeczając terrorystycznemu charakterowi ugrupowania. Jordańskiego kaznodzieję muzułmanina, który krytykował Hamas za wystrzeliwywanie rakiet na Izrael z okolic zamieszkałych przez cywili nazwała „brudnym syjonistą”.
Dallali, przyparta do muru przez Związek Studentów Żydowskich, przeprosiła za swój wcześniejszy tweet z 2012 roku i wyjaśniła, że była wtedy inną osobą. Jednocześnie w 2018 roku na wykładzie byłego izraelskiego polityka w King’s College wraz z grupą innych muzułmanów i aktywistów nękała żydowskich studentów. Według świadków miały pojawiać się też takie okrzyki, jak te z tweeta o masakrze Żydów.
Sickening that Jewish students had to walk this gauntlet of abuse at King’s College, London in 2018.
Worse that the woman in the red hijab is the new president of the NUS, Shaima Dallali.pic.twitter.com/ZtqA2YgXoi— JamesHeartfield (@JamesHeartfield) April 10, 2022
W związku z zarzutami rząd Wielkiej Brytanii zastanawia się nad zawieszeniem jakiejkolwiek formy współpracy z NUS. Minister szkolnictwa wyższego Michelle Donelan napisała, że rozważa „różnego rodzaju możliwe środki, włączając w to złożenie raportu na NUS w Komisji Organizacji Charytatywnych i pełne zawieszenie wszelkich form zaangażowania ze strony rządu (…) jeżeli nie podejmą kroków, by odzyskać zaufanie żydowskich studentów”.
Antysemityzm Dallali nie bierze się znikąd. Jak pokazuje dochodzenie strony Global Influence Operations Report, nowa szefowa NUS jest mocno związana ze środowiskiem islamistycznym. Jej ojciec Jamal Dallali zarządza kanałem filmów dokumentalnych w Al-Jazeerze, a jej mąż był rzecznikiem Muzułmańskiego Stowarzyszenia Wielkiej Brytanii (MAB) – głównej organizacji Bractwa Muzułmańskiego w tym kraju.