Antysemicka przemoc w Europie ma twarz islamu i lewicy

Krzyczą, że muzułmanie będą Żydami Europy w XXI wieku? Porównują sceptycyzm wobec otwierania granic z Holokaustem? Złodziej najgłośniej krzyczy: „Łapać złodzieja”! Takie wnioski nasuwają się po raporcie Centrum Badań nad Ekstremizmem (C-REX), Uniwersytetu w Oslo.

Raport zatytułowany „Antysemicka przemoc w Europie 2005-2015”, przygotowany przez C-REX, zgromadził nie tylko dane o ilości ataków, ale o ich sprawcach. Raport opiera się na analizie sondażu przeprowadzonego przez unijną Agencję Praw Podstawowych. Zdaniem ofiar antysemityzmu, ankietowanych we Francji, Szwecji, Niemczech i Wielkiej Brytanii, wśród atakujących dominują muzułmanie, a drugie miejsce za nimi zajmują osoby o poglądach lewicowych. Jedynie w Niemczech prawica wysunęła się nieznacznie przed lewicę.

Sprawcy napaści antysemickich (źródło C-REX)

Sprawcy napaści antysemickich (źródło C-REX)

Autor opracowania wyjaśnia także, skąd mogą pojawiać się różnice pomiędzy statystykami policyjnymi w Niemczech, a percepcją ofiar. Jednym z wyjaśnień może być błędna percepcja, innym zła klasyfikacja przez Niemców każdego ataku antysemickiego jako skrajnie prawicowego.

Statystyki policji niemieckiej dotyczące sprawców antysemickich napaści

Statystyki policji niemieckiej dotyczące sprawców antysemickich napaści

Jedyną pozytywną informacją z raportu jest to, że przemoc antysemicka w ostatniej dekadzie nie wzrosła. (j)

źródło: Raport C-REX

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Jak Donald Tusk debatę o imigracji zakończył

Kolejny meczet w Warszawie. Kto go buduje?

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię