Anjem Choudary skazany za popieranie Państwa Islamskiego

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Najbardziej znany brytyjski kaznodzieja nienawiści, Anjem Choudary, został skazany przez sąd, za przysięgę lojalności złożoną Państwu Islamskiemu. Grozi mu do dziesięciu lat.

Przez lata śmiał się Wielkiej Brytanii w twarz, wyrażając publicznie poparcie dla islamskiego ekstremizmu i utrzymując związki z terrorystami, a jednocześnie pobierając zasiłek od państwa. Choudary, który ma 50 lat, miał związki z mordercą brytyjskiego żołnierza Lee Rugby’ego, Mchaelem Adebolajo oraz z Omarem Bakri Muhammadem rekrutującym terrorystów dla ISIS.

Wyrok można było wydać na niego dopiero po tym, jak zalecił swoim zwolennikom posłuszeństwo wobec samozwańczego kalifa Państwa Islamskiego i lidera ISIS Abu Bakra Al-Baghdadi. Skazano go już w lipcu, ale dopiero teraz można było ujawnić wyrok rozprawy. Choudary zostanie osadzony we wrześniu, a kara może wynieść do dziesięciu lat więzienia.

Prokurator, który działa na rzecz powstrzymania rozrostu organizacji terrorystycznych, zaznaczył jednocześnie, żeby nie mylić tej sprawy z „prawem ludzi do wyznawania swojej religii lub deklarowaniem poparcia dla kalifatu”.

Choudary od lat angażował się w grupy, które propagowały islamski radykalizm, tak jak zakazane już Al-Muhajiroun czy Islam4UK. Przekonywał także, że prawo szariatu zostanie wprowadzone w Polsce.

źródło: Guardian

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook