Anjem Choudary skazany za popieranie Państwa Islamskiego

Najbardziej znany brytyjski kaznodzieja nienawiści, Anjem Choudary, został skazany przez sąd, za przysięgę lojalności złożoną Państwu Islamskiemu. Grozi mu do dziesięciu lat.

Przez lata śmiał się Wielkiej Brytanii w twarz, wyrażając publicznie poparcie dla islamskiego ekstremizmu i utrzymując związki z terrorystami, a jednocześnie pobierając zasiłek od państwa. Choudary, który ma 50 lat, miał związki z mordercą brytyjskiego żołnierza Lee Rugby’ego, Mchaelem Adebolajo oraz z Omarem Bakri Muhammadem rekrutującym terrorystów dla ISIS.

Wyrok można było wydać na niego dopiero po tym, jak zalecił swoim zwolennikom posłuszeństwo wobec samozwańczego kalifa Państwa Islamskiego i lidera ISIS Abu Bakra Al-Baghdadi. Skazano go już w lipcu, ale dopiero teraz można było ujawnić wyrok rozprawy. Choudary zostanie osadzony we wrześniu, a kara może wynieść do dziesięciu lat więzienia.

Prokurator, który działa na rzecz powstrzymania rozrostu organizacji terrorystycznych, zaznaczył jednocześnie, żeby nie mylić tej sprawy z „prawem ludzi do wyznawania swojej religii lub deklarowaniem poparcia dla kalifatu”.

Choudary od lat angażował się w grupy, które propagowały islamski radykalizm, tak jak zakazane już Al-Muhajiroun czy Islam4UK. Przekonywał także, że prawo szariatu zostanie wprowadzone w Polsce.

źródło: Guardian

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Jak Donald Tusk debatę o imigracji zakończył

Kolejny meczet w Warszawie. Kto go buduje?

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię