Amnesty International: ścigać talibów!

ATTACK PAKISTAN ENVOY OMAR
Taliban ambassador to Pakistan, Mullah Abdul Salam Zaeef (C), translator Ahmed Ratib (L) and deputy Ambasador Sohail Shaheen (L) listen to journalists' questions during a news conference in Islamabad, October 29, 2001. Afghanistan has no need of outside help and advised Pakistani mujahideen not to enter the country, Zaeef said on Monday. REUTERS/Pawel Kopczynski
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Amnesty International zaapelowała, by ścigać talibów oraz inne grupy rebelianckie w Afganistanie za zbrodnie wojenne. ONZ podała tego dnia, że w ciągu pierwszego półrocza 2010 roku zginęło w tym kraju 1271 cywilów.

Zdaniem AI, wzrost liczby zabitych cywilów (o 31 proc. w porównaniu z takim samym okresem poprzedniego roku) wynika z użycia bomb, jak również z faktu, że grupy rebelianckie obrały sobie obecnie za cel ludność cywilną.

ATTACK PAKISTAN ENVOY OMARDyrektor AI ds. Azji i Pacyfiku Sam Zarifi oświadczył w komunikacie, że „talibowie i inne grupy rebelianckie dokonują systematycznych ataków na cywilów, a to jest zbrodnią wojenną”.

„Afgańczycy żądają sprawiedliwości i (…) mają prawo do jakiegoś odszkodowania”, a tymczasem „Afganistan praktycznie nie ma systemu sądowniczego” – zaznaczył Zarifi. Dlatego zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości, popełnione podczas konfliktu w Afganistanie, powinien osądzić międzynarodowy trybunał karny – uważa Zarifi.

AI zwraca ponadto uwagę, że starzy członkowie plemion z prowincji Kandahar, Zabul i Chost żyją w ciągłym zagrożeniu utratą życia, jeśli nie będą współpracować z talibami.

W ocenie ONZ za 76 proc. strat ludzkich w Afganistanie w ciągu pierwszego półrocza 2010 r. odpowiedzialne są siły antyrządowe.

Więcej na: www.onet.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook