Amerykański gaz łzawiący dla islamistów w Egipcie

Gaz łzawiący użyty na placu Tahrir zmusza protestujących do ucieczki (2011)
| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Daniel Pipes

Egipska gazeta Al-Masry Al-Youm doniosła jeszcze w kwietniu, że amerykański rząd dostarczył egipskiemu ministerstwu spraw wewnętrznych pięć kontenerów zawierających 140 000 kanistrów gazu łzawiącego.

Gaz łzawiący użyty na placu Tahrir zmusza protestujących do ucieczki (2011)
Gaz łzawiący użyty na placu Tahrir zmusza protestujących do ucieczki (2011)

Co więcej, transport ten opuścił Wilmington w stanie Delaware 14 marca na pokładzie SS Jamestown i niedawno dotarł do portu w Suezie. Egipski rząd zapłacił za ten transport około 2.5 miliona dolarów. Według rzecznika ministerstwa Hani Abdela Latifa, ministerstwo kupiło granaty, aby chronić obiekty rządowe.

Chociaż jest to szokujące, to nie powinno nas dziwić: 25 lutego 2013 roku rzecznik Departamentu Stanu potwierdził, że „zaaprobowaliśmy licencję na eksport wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych środków kontroli tłumu dla egipskiego rządu”. Dodał, że „dla zakupu tych środków nie użyto żadnych funduszy z amerykańskich programów pomocowych w dziedzinie bezpieczeństwa” i że „potępiamy jakiekolwiek nadużycia tych produktów, gazu łzawiącego, które mogą doprowadzić do obrażeń lub bezprawnej śmierci i każde takie nadużycie zagrozi przyszłym eksportom”.

Komentarze:
1) Czekałem sześć dni, by którykolwiek z rządów zaprzeczył informacji o dostarczeniu 140 000 kanistrów, lecz nikt tego nie zrobił, co wskazuje, że liczba ta jest prawdziwa.
2) Transfer arsenału broni służącej do kontroli tłumu pokazuje jasno, że istnieje zmowa między administracją Obamy, a podłym reżimem Morsiego.
3) Samo to idiotyczne działanie usprawiedliwia tytuł mojego wykładu w Waszyngtonie 16 kwietnia: „Godzina amatorów: Bliskowschodnia polityka administracji Obamy” (fil w jęz. angielskim: http://www.youtube.com)

Tłumaczył: Mateusz J. Fafiński
Oryginał angielski: www.danielpipes.org

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze