Amerykańscy kongresmani proszą Erdogana o powstrzymanie flotylli

freedom-flotilla-logo
| 7 komentarzy|
image_pdfimage_print

W liście wysłanym do premiera Turcji Erdogana 36 członków amerykańskiej Izby Reprezentantów z obydwu partii zwróciło się do niego z prośbą o powstrzymanie kolejnej flotylli z pomocą humanitarną, która ma popłynąć do Strefy Gazy.


Autorzy listu podkreślili, że Erdogan ma „być może wyjątkową okazję ocalić ludzkie życie.” List zachęca premiera Turcji do produktywnej współpracy z rządem Izraela w celu niedopuszczenia do wypłynięcia flotylli. „Znajdując racjonalne rozwiązanie zamiast wysyłania kolejnej flotylli, ma Pan być może wyjątkową okazję, aby ocalić ludzkie życie oraz przyczynić się w ogromnym stopniu do stabilizacji w tych niestabilnych czasach”, napisano w liście, w którym plany wysłania nowej flotylli zostały określone jako próba „sprowokowania konfrontacji”.

Statki miały początkowo wyruszyć z Turcji 31 maja, w rocznicę ataku na ubiegłoroczny konwój do Strefy Gazy, jednak datę tę przesunięto na koniec czerwca w związku z planowanymi w Turcji na 12 czerwca wyborami parlamentarnymi. IHH, powiązana z ekstremistami islamska organizacja humanitarna, która jest właścicielem statku Mavi Marmara, poinformowała, że w tegorocznej, drugiej flotylli weźmie udział co najmniej 15 statków z 1.500 osobami z różnych państw na pokładzie.

Rządząca Partia Sprawiedliwości i Postępu (AKP), której Erdogan jest liderem, stwierdziła wcześniej, że nie sprawuje kontroli nad organizacjami pozarządowymi i w związku z tym nie może powstrzymać wypłynięcia flotylli z Turcji. Jak podaje anonimowe źródło w tureckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, rząd Turcji nie zamierza odpowiedzieć na list członków Izby Reprezentantów, ponieważ uważa, że nie jest on jego właściwym adresatem, gdyż planowane wysłanie flotylli stanowi inicjatywę obywatelską.

W dniu, w którym list został wysłany, Erdogan powtórzył trzy żądania, jakie jego rząd wystosował do Izraela po zeszłorocznym ataku na flotyllę kierującą się do Strefy Gazy. Kiedy to na pokładzie Mavi Marmara zginęło dziewięć osób. „Mam na myśli trzy rzeczy: przeprosiny, rekompensatę oraz zniesienie embarga wobec Strefy Gazy. Embargo musi zostać zniesione”, powiedział Erdogan w wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej. (rol)

Tłum. ACH
http://www.thememriblog.org/turkey/blog_personal/en/37608.htm

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze