„Allahu Akbar” i pocałunek z kałasznikowem

Nagranie wideo, przedstawiające grupę podejrzanych o terroryzm, w kamizelkach kuloodpornych i wymachujących kałasznikowami, mieszkających w domu wakacyjnym w Limburgii (Holandia), opublikowała stacja RTL.

Wideo udostępniono po aresztowaniu czterech mężczyzn pod koniec września w serii nalotów, związanych z przygotowaniem, według policji, „poważnego zamachu terrorystycznego”. Nagrania dokonali tajni agenci podczas dwugodzinnego spotkania z podejrzanymi. Policjanci udawali handlarzy bronią, którzy mogli dostarczyć arsenału potrzebnego do ataku. Na nagraniu jeden z mężczyzn całuje kałasznikowa i woła: „Całe moje życie o tym marzyłem, Allahu Akbar!”. Dom wakacyjny był już wcześniej podsłuchiwany.

W sumie aresztowano siedem osób, w wieku od 21 do 34 lat, a trzech z podejrzanych, w tym domniemany przywódca, uprzednio było już skazanych za próbę dołączenia do ISIS w Syrii. Ekspert ds. terroryzmu, Jelle van Buuren, powiedział RTL, że fotografie pokazują, iż „są to  ludzie przekonani [do swojej misji], zajęci szykowaniem się do poważnego ataku”.

Zdjęcia zostały zrobione 27 września i w tym samym dniu urządzono obławę na gang. Dzięki informacjom od holenderskiej służby wywiadu i bezpieczeństwa AIVD wszczęto śledztwo w sprawie 34-letniego podejrzanego o prowadzenie komórki terrorystycznej. Według AIVD mężczyzna ten, pochodzący z Iraku, planował atak podczas dużej imprezy publicznej w Holandii, chcąc zabić jak najwięcej ludzi. Rozprawa rozpoczyna się dzisiaj (10.01)

JotPe, na podst. https://www.dutchnews.nl ; https://www.rtlnieuws.nl

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign