Al Jazeera “narzędziem podżegania do terroryzmu”

Rząd Wielkiej Brytanii został wezwany do wszczęcia śledztwa w sprawie oskarżeń wobec stacji telewizyjnej Al Jazeera, która miała zapewnić „platformę” grupie terrorystycznej powiązanej z niektórymi z najkrwawszych ataków w kraju.

Od 12 lat mówimy o islamie bez politycznej poprawności i bez demonizowania. Wesprzyj nas byśmy mogli dalej działać.  >>Wspieram<<


Katarska stacja wielokrotnie nadawała na antenie materiały nielegalnej grupy Al-Muhajiroun, co skłoniło władze Wielkiej Brytanii do działania. Nagrania są historyczne, ale ciągle dostępne online, dlatego Al Jazeera jest “narzędziem podżegania do terroryzmu”, powiedział Ghanem Nuseibeh, założyciel Cornerstone Global, organizacji oferującej doradztwo w zakresie zarządzania, ukierunkowanej na kraje Bliskiego Wschodu.

Grupę Al-Muhajiroun założył w 1983 roku Omar Bakri, obecnie przebywający w libańskim więzieniu za przestępstwa terrorystyczne. Organizacja została zdelegalizowana w Wielkiej Brytanii w 2010 roku, jednak kontynuuje działalność pod innymi postaciami. Sprawcy zabójstwa żołnierza Lee Rigby’ego w 2013 roku byli powiązani z Al-Muhajiroun, podobnie co najmniej jeden z ekstremistów zamieszanych w atak terrorysyczny na London Bridge w lipcu 2017 roku, w którym zginęło osiem osób, a 48 zostało rannych.

Bakri bywał gościem w progamach Al Jazeery, a w jednym z nagrań odrzucił nieislamskie prawo brytyjskie, twierdząc, że takowe „nas [muzułmanów] nie dotyczy”, jak również bronił swojej organizacji.

Nuseibeh powiedział, że Al Jazeera powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności, jako że nadal udostępnia te nagrania na swojej stronie internetowej: “Każdy, kto chce obejrzeć materiały na temat Al-Muhajiroun, może je w każdej chwili znaleźć. To wyraźne złamanie prawa brytyjskiego, a fakt, że Al Jazeera wciąż udostępnia te nagrania na swojej stronie internetowej, którą można przeglądać w Wielkiej Brytani, czyni ją narzędziem podżegania do terroryzmu. “Rząd zdecydownie powinien zbadać, dlaczego Al Jazeera udowstępnia wywiady z Al-Muhajiroun, oraz nałożyć odpowiednie kary”.

Nuseibeh dodał, że Al Jazeera pokazywała członków grupy terrorystycznej Al- Muhajiroun „wielokrotnie”, pozwalając im bronić członków swojej organizacji i otwarcie krytykować Wielką Brytanię za zakazanie jej działalności. “Nie można wykluczyć, że Al Jazeera przyczyniła się w Wielkiej Brytanii do rekrutowania członków tej grupy, szczególnie wśród osób arabskojęzycznych, dlatego też odgrywa rolę w nakłanianiu do terroryzmu. Czemu Wielka Brytania nie zdelegalizowała jeszcze działalności Al Jazeery? – napisał ekspert na Tweeterze. – Najwyraźniej rząd powinien zrobić więcej i zablokować te strony”.

Oprac TiCa, na podst. www.arabnews.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign