Al-Jazeera America zwija żagle

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Stacja Al Jazeera America w zaledwie trzy lata po hucznym otwarciu prawdopodobnie zostanie zamknięta. Przyczyną decyzji są niska oglądalność, problemy operacyjne i brak reklamodawców.

Oficjalne zamknięcie, jak wynika z notatki wysłanej do pracowników stacji, nastąpić ma 30 kwietnia 2016 r. CNN, powołując się na anonimowe źródła donosi, że pracę może stracić nawet 700 zatrudnionych.

Koncern medialny Al Jazeera Media Network, finansowany przez rząd Kataru, uruchomił amerykańską filię stacji w sierpniu 2013 r. po wykupieniu za kwotę 500 milionów dolarów kanału Current TV, którego współzałożycielem był Al Gore.

Dyrektor wykonawczy Al Jazeera America, Al Anstey wyjaśnia, że decyzja o wycofaniu się z rynku „podyktowana była faktem, że ich model biznesowy nie mógł zostać utrzymany w obliczu wyzwań gospodarczych na rynku medialnym Stanów Zjednoczonych”.

Mostefa Suag, dyrektor Al Jazeera Media Network zapewnia jednak, że pomimo zamknięcia amerykańskiej filii jego koncern medialny planuje „rozszerzenie usług cyfrowych w celu zwiększenia obecności na wielu platformach w USA”.

Po wykupieniu stacji Current TV i wygranych procesach z operatorami telewizji kablowej, którzy początkowo odmawiali współpracy z nowym nadawcą, Al Jazeera America uzyskała dostęp do około 55 milionów gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych. Oglądalność i obroty stacji jednak regularnie spadały.

Problemy nawarstwiły się, gdy wielkie firmy z powodu polityki emira Kataru – ograniczającego wolność prasy, opowiadającego się za islamskim prawem szariatu, popierającego liderów Hamasu i Bractwa Muzułmańskiego – zaczęły masowo wycofywać swoje reklamy z programu.

Większość firm wycofała się w związku z kampanią internetową prowadzoną przez Florida Family Association (FFA), które kierowało do reklamodawców bezpośrednie maile z informacją o działalności Al Jazeery, określanej przez stowarzyszenie mianem „Jihad TV”. FFA szacuje, że po jej interwencji z reklamowania się na antenie stacji zrezygnowało 249 z 263 firm.

Bohun, na podst.:
http://www.usatoday.com/

Grafika: variety.com

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze