AKP informuje, że „Turcja nie zrezygnuje z Unii Europejskiej”

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Wiceprzewodniczący rządzącej Turcją Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) zapewnił, że Turcja będzie w dalszym ciągu starała się o członkostwo w Unii Europejskiej.

„Turcja nie poddała się w sprawie europejskiego członkostwa i nie zrobi tego w przyszłości”, poinformował dziennikarzy wiceprzewodniczący AKP, Yasin Aktay. Rozmawiając z nimi po spotkaniu zarządu w siedzibie partii w Ankarze, Aktay wyraził rozczarowanie „brakiem wsparcia UE dla Turcji w jej walce z ugrupowaniami terrorystycznymi”. To jednak nie zniechęci Turcji od kontynuowania negocjacji akcesyjnych z Unią.

Turcja podpisała w marcu z Unią Europejską umowę o powstrzymywaniu napływu uchodźców z jej terytorium do Europy pod warunkiem wznowienia negocjacji w sprawie członkostwa. Unia jednak opierała się przed bezwarunkowym ich rozpoczęciem, bez spełniania postawionych przed Turcją wymogów. Pod koniec roku Parlament Europejski przyjął z kolei niewiążącą uchwałę wzywającą do zamrożenia negocjacji w odpowiedzi na czystki jakich prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan dokonuje po nieudanym puczu, a także z uwagi na prześladowanie przez Turcję mniejszości kurdyjskiej. (j)

źródło: Anadolu Agency

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook