Wiadomość

Afera: talibowie świętowali Dzień Kobiet

Życzenia talibów na Dzień Kobiet (zdj. twitter)
Życzenia talibów na Dzień Kobiet (zdj. twitter)

W sieci wybuchła dyskusja pomiędzy skrajnymi islamistami a talibami, którzy zostali oskarżeni o podlizywanie się niewiernym i składanie życzeń z okazji Dnia Kobiet.

Rząd talibów w Afganistanie, znany z szeroko zakrojonej, zinstytucjonalizowanej dyskryminacji i przemocy wobec kobiet, złożył kobietom życzenia z okazji Dnia Kobiet. „Niech 8 marca, Międzynarodowy Dzień Kobiet, będzie pomyślnym dla wszystkich kobiet”, zatwittował rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Islamskiego Emiratu Afganistanu.

To wystarczyło, by rozwścieczyć jeszcze bardziej skrajnych wyznawców fundamentalizmu islamskiego. Zarzucili w mediach społecznościowych talibom, że są „za mało islamscy”. Oskarżono ich o podlizywanie się niewiernym i ostrzegano, że nigdy nie uczynią „kuffars szczęśliwymi”. Nalegano, by „traktować kobiety jak islam tego wymaga, a nie celebrować czy odwoływać się do takich zachodnich tradycji”.

Ostrzegano też, żeby uważać na pozornie neutralne święta, które mają swoją historię w komunistycznym, feministycznym świętowaniu.

Pełne oświadczenie talibów mówiło też o zaangażowaniu Islamskiego Emiratu Afganistanu „w poprawę losu afgańskich kobiet i zapewnienie udogodnień do prowadzenia honorowego i pożytecznego życia w świetle szlachetnej religii islamu i naszych akceptowanych tradycji”.

Wobec całej historii opresji, jakiej doświadczają kobiety pod rządami talibów, stwierdzenie to brzmi nadzwyczaj ironicznie. Od czasu przejęcia rządów w sierpniu ubiegłego roku talibowie zamknęli większość szkół średnich dla kobiet, stworzyli dla nich przeszkody w staraniu się o wyższą edukację, zakazali koedukacji, zakazali zatrudnienia w lokalnych radiostacjach, zablokowali kobietom większość płatnych posad, ograniczyli prawo przemieszczania się itd.

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst

Są jednak afgańscy aktywiści pokojowi, tacy jak Muhamad Jalal, który złożył takie życzenia kobietom: „Nasze kobiety są naszym honorem #MiędzynarodowyDzienKobiet”.

〉 Przeczytaj także „Zima nadeszła do Afganistanu”

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign