Abbas zbuduje sobie pałac

| 3 komentarze|
image_pdfimage_print

Pomimo że kraj pogrążony jest w głębokim kryzysie finansowym, Mahmud Abbas postanowił postawić na Zachodnim Brzegu wart 13 milionów dolarów pałac.

1

Projekt, nazwany Prezydencki Pałac Gościnny w Surdzie, w Ramallah, znajduje się na liście projektów realizowanych przez Palestyńską Radę Gospodarczą ds. Rozwoju i Odbudowy (ang. PECDAR). Ukończenie projektu przewidziano na dwa lata, choć data jego rozpoczęcia nie jest jeszcze dokładnie znana.

Kompleks będzie składał się z liczącego 4700 m2 pałacu gościnnego, dwóch heliportów oraz 400-metrowego budynku administracyjnego. Całość stanie na terenie o powierzchni 27000 m2. Na stronie internetowej PECDAR podała, że projekt zostanie sfinansowany ze środów palestyńskiego ministerstwa finansów.

Wśród celów swojej działalności PECDAR wymienia „koordynację przepływu międzynarodowej pomocy dla pożytku ludności palestyńskiej” oraz „rozpoznanie projektów inwestycyjnych i innych działalności, przeznaczonych do sfinansowania przez państwa-darczyńców”.

PECDAR odpowiada przez Radą Powierniczą, której przewodzi Mahmud Abbas. Większość projektów Rady finansowana jest przez zagranicznych sponsorów, w tym wart 4,5 miliona dolarów projekt magazynu na leki w Nablusie, finansowany przez francuski rząd oraz wyceniany na 7,2 miliona dolarów projekt kompleksu sądowego w Hebronie, na który środki wyłożyć ma rząd Kanady.

W 2015 r. Autonomia Palestyńska została poważnie dotknięta przez kryzys finansowy. Rząd palestyński przyjął w marcu awaryjny budżet po tym, jak wspierające ją państwa odmówiły przelania obiecanej w październiku kwoty 5,4 miliarda dolarów w ramach pomocy po wojnie Izraela z Hamasem w 2014 r. Bardzo dotkliwa okazała się również decyzja Izraela, który – w proteście przeciw wnioskowi Palestyny o członkostwo w Międzynarodowym Trybunale Karnym i osądzenie Izraela za zbrodnie wojenne – zamroził wpływy z palestyńskich podatków wynoszące 127 milionów dolarów miesięcznie. W kwietniu Izrael zgodził się uwolnić wpływy, które Autonomia wykorzystuje na pensje dla pracowników służby cywilnej.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Z największym kryzysem finansowym w swojej historii zmaga się również Agenda Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA). UNRWA próbuje obecnie zebrać 100 milionów dolarów na początek nadchodzącego roku szkolnego. Bez tych środków około 500 tysięcy palestyńskich dzieci nie będzie mogło uczęszczać do szkoły. Według danych CIA, PKB Zachodniego Brzegu w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi 4900 dolarów, w porównaniu z 33400 dolarów w Izraelu i 54800 dolarów w Stanach Zjednoczonych.

Bohun, na podst. www.newsweek.com

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook