Koalicja brytyjskich organizacji muzułmańskich oświadczyła, że nie weźmie udziału w pracach rządowej komisji, sporządzającej raport o dotychczasowych osiągnięciach i problemach programu PREVENT, zapobiegającego terroryzmowi.
Oświadczenie podpisało 450 różnych organizacji, w tym 350 meczetów i ich imamów (w Wlk. Brytaniii jest około 1600 meczetów) oraz ponad 100 muzułmańskich osobistości, a poparły je różne organizacje niemuzułmańskie, na czele z Amnesty International.
Pretekstem do odmowy udziału w przeglądzie działania programu było mianowanie przez minister spraw wewnętrznych Priti Patel nowego szefa komisji przygotowującej raport, Williama Shawcrossa. Poparcia odmowie nie udzieliła jednak reprezentująca muzułmanów federacja Muslim Council of Britain, chociaż mianowanie Shawcrossa określiła jako „trumpizm”.
Poparcie dla organizacji muzułmanów wyraził natomiast przewodniczący brytyjskiego oddziału rządzącej w Turcji partii AKP, Abdurrahim Boynukalin. Jego zdaniem nominacja Shawcrossa to dowód na rosnącą w Wielkiej Brytanii niechęć do muzułmanów. „I PREVENT i Shawcross powinni odejść”, powiedział Boynukalin.
Powstały w 2003 roku i potem poszerzany, program PREVENT jest częścią rządowej strategii antyterrorystycznej, którego celem jest zapobieganie zamachom przez rozpoznawanie osób zdradzających poglądy ekstremistyczne. Od początku krytykowany był przez organizacje muzułmańskie za stygmatyzację ich społeczności, jednakże większość brytyjskich muzułmanów program popiera.
Najbardziej kontrowersyjną częścią programu jest nałożony na szkoły, policję, służbę zdrowia, organizacje samorządowe i inne publiczne instytucje obowiązek zgłaszania osób podejrzewanych o sprzyjanie radykalizmowi, mogącemu przerodzić się w terroryzm. Według oficjalnych danych program zapobiegł radykalizacji i podjęciu działań terrorystycznych przez ponad 1200 osób.