Kontrowersyjny imam na wiecu poparcia kandydata na prezydenta

Wiec Rafała Trzaskowskiego, z lewej Hani Hraish. Po prawej fragment nagrania CCTV z meczetu w Gdańsku.
Wiec Rafała Trzaskowskiego, z lewej Hani Hraish. Po prawej fragment nagrania CCTV z meczetu w Gdańsku.

W sieci pojawiło się zdjęcie z pobytu w Gdańsku kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, w którego bliskim otoczeniu znajdował się gdański imam Hani Hraish.

Problemy z obecnością Hraisha wśród polityków są dwa. Jeden, opisany przez “Dziennik Bałtycki”, to konferencja „Islam a wielokulturowość” w 2010 roku, na której imam zachwalał prawo szariatu oraz uznawał Izrael za źródło zła na Bliskim Wschodzie. Drugi to konflikt w społeczności tatarskiej, który Hani Hraish próbował w 2014 roku rozwiązać siłowo, dosłownie bijąc i kopiąc sekretarza gminy Muzułmańskiego Związku Religijnego Marcina Mucharskiego, o czym donosił portal NaTemat Tomasza Lisa.

Dr Piotr S. Ślusarczyk, członek naszej redakcji obecny na debacie, informował dziennik o wypowiedziach imama, że Izrael jest źródłem wszelkiego zła, albo że gdyby obcinać złodziejom ręce, byłoby lepiej. Hraish zaprzeczył twierdząc, że o obcinaniu rąk i kamienowaniu mówił teoretycznie, nie planując wprowadzać takiego prawa w Polsce, a o Izraelu mówił w innym kontekście.

Problem z wiarygodnością Hraisha jest jednak taki, że delikatnie mówiąc mija się z prawdą. Rozmawiając z „Gazetą Wyborczą” na temat debaty przypisał Ślusarczykowi fałszywą tożsamość posła i ministra Ligi Polskich Rodzin. Jest to o tyle kuriozalne, że w czasie, kiedy Piotr Jan Ślusarczyk był ministrem z LPR, to Piotr Sebastian Ślusarczyk był współpracownikiem koncernu Agora w radio Tok FM. Wypowiedź stała się jednak przyczyną dalszych problemów naszego Stowarzyszenia i powielanych na tej podstawie nieprawdziwych oskarżeń o przynależność do skrajnej prawicy.

Na nieprawdzie przyłapał też imama red. Michał Gąsior, który w NaTemat skonfrontował twierdzenie Hraisha, że „odepchnął energicznie” Mucharskiego po tym jak ten próbował wyszarpać mu klucze, z nagraniami z kamer CCTV.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=khTX5GXy1Ac[/youtube]

Obydwa zachowania Hraisha były potępiane przez Tatarów. Krytyczny głos w jego sprawie zabrali profesor Selim Chazbijewicz, poprzedni imam gdańskiego meczetu, oraz rzecznik MZR Musa Czachorowski. Profesor Chazbijewicz sylwetkę imama zaprezentował następująco:

„Z tego co pamiętam, przyjechał do Polski jako stypendysta Komunistycznej Partii Palestyny i ożenił się z Tatarką. Gdyby nie to, że ma obywatelstwo polskie, już dawno jego działalność skończyłaby się deportacją. Poglądy, które głosi, biorą się stąd, że jest związany z radykalnym środowiskiem Palestyńczyków”.

Politycy zabiegający o wizerunek osoby tolerancyjnej, otwartej na mniejszości, muszą brać pod uwagę, kogo tym działaniem wspierają. Nie może być tak, że przynależność do mniejszości staje się wartością samą w sobie i unieważnia zachowania i poglądy reprezentowane przez daną osobę czy środowisko.

AKTUALIZACJA: Pokazano nam nagranie, na którym widać, że imam Hani Hraish jest w grupie sympatyków czekających na kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego po wyjściu z Bazyliki Mariackiej. Nie mamy informacji czy była to grupa przypadkowa czy zaproszona przez komitet wyborczy. Biorąc pod uwagę wieloletnią współprace samorządu gdańskiego z Platformy Obywatelskiej z imamem i jego zaangażowanie w poparcie kandydata trudno jest nam jednoznacznie rozstrzygnąć. Na miejscu była prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która zna imama osobiście. Ponadto na swoje stronie Facebooka Hraish prowadzi kampanię na rzecz Rafała Trzaskowskiego.

Jan Wójcik

Źródła: Dziennik Bałtycki, NaTemat.pl

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Jak Donald Tusk debatę o imigracji zakończył

Kolejny meczet w Warszawie. Kto go buduje?

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię