Wiadomość

Nigeria: rząd przyznał, że islamiści prześladują chrześcijan

Katolicy w Nigerii (Flickr.com)

Nigeryjski rząd przyznaje, że chrześcijanie są na celowniku islamistycznego terroryzmu. Przywódcy kościoła uskarżali się na to od lat.

„Po ponownym ataku naszych wojsk na Boko Haram i ich sprzymierzeńca, ISWAP (Islamic State West Africa Province), buntownicy ewidentnie zmienili swoją strategię – powiedział na konferencji prasowej Lai Mohammed, minister ds. informacji i kultury. – Zaczęli celować w chrześcijan i chrześcijańskie wioski, aby wzniecić wojnę religijną i pogrążyć naród w chaosie.”

W komentarzu udzielonym portalowi Christianity Today, administracja prezydenta Muhammadu Buhariego doprecyzowała, że nie jest to jednak nowym zjawiskiem. “Tak, Boko Haram bierze na cel pojedynczych chrześcijan – powiedział minister Mohammed. – Boko Haram dąży do tego – i zawsze dążyło – by wbić klin między chrześcijan i muzułmanów w Nigerii. Obierając za cel chrześcijan chcą rozpropagować nieprawdę o tym, że demokratycznie wybrany rząd Nigerii nie stara się ich chronić. Obierając za cel muzułmanów, chcą z kolei rozpropagować nieprawdę o tym, że to terroryści podążają za prawdziwymi naukami islamskimi, a ich ofiary nie.”

Portal Christianity Today informował o 11 nigeryjskich chrześcijanach zabitych przez ISWAP w okresie świąt Bożego Narodzenia, a także dokonanym 21 stycznia zabójstwie Lawana Andimiego, pastora i regionalnego lidera Christian Association of Nigeria (CAN), ściętego przez Boko Haram.

Oświadczenie rządowe nastąpiło z okazji dwóch rocznic. 19 lutego 2018 r. Boko Haram porwał 110 uczennic w Dapchi. Nadal jest uwięziona tylko jedna, która  odmówiła wyrzeczenia się chrześcijańskiej wiary; rządowi udało się uwolnić  pozostałe. 1 marca 2018 ISWAP porwał Alice Ngaddeh, pielęgniarkę UNICEF i matkę dwójki dzieci, razem z innymi pracownikami humanitarnymi. Pozostałych uwolniono lub zostali zabici, natomiast Ngaddeh dalej jest „niewolnicą”.

“Ten rząd nie ustaje w poszukiwaniu sposobów na uwolnienie wszystkich dzieci i osób porwanych przez terrorystów – robimy to niezależnie od ich wyznania – powiedział prezydent Buhari w specjalnym oświadczeniu. – I gdy podwajamy nasze wysiłki w celu powrotu Leah (porwanej uczennicy), nie wolno nam pozwolić, aby terroryści nas podzielili – chrześcijan przeciwko muzułmanom, muzułmanów przeciwko chrześcijanom. Wszyscy jesteśmy dziećmi Abrahama. A wszyscy Nigeryjczycy mają tę samą wartość i prawa zarówno wedle prawa, jak i przed Bogiem.”

W komentarzu dla CT Buhari powiedział, że 90% ofiar Boko Haram to muzułmanie. Christian Association of Nigeria (CAN) jednak odrzuciło to stwierdzenie i wezwało prezydenta do ujawnienia źródeł tej informacji.

W artykule w National Catholic Register potępiającym „ludobójstwo chrześcijan,” były kongresmen, Frank Wolf, autor amerykańskiego International Religious Freedom Act, oraz Toufic Baaklini, przewodniczący organizacji In Defense of Christians, przedstawili następujące statystyki:

– Boko Haram zabiło ponad 27 000 cywili w Nigerii. Jest to liczba większa niż liczba cywili zabitych przez ISIS w Iraku i Syrii łącznie.

– Global Terrorism Index ocenił, że Nigeria jest trzecim najniebezpieczniejszym  krajem po Afganistanie i Iraku.

– Organizacja Open Doors oblicza, że przez ostatnie trzy lata ponad 7000 nigeryjskich chrześcijan zostało zabitych ze względu na swoją wiarę, włączając w to 1350 męczenników z 2019 roku.

“Rządowe oświadczenie jest olbrzymim postępem, ponieważ Nigeria musi stanąć w prawdzie w takich czasach próby” – powiedział Gideon Para-Mallam, były ambasador International Fellowship of Evangelical Students. “Przyznanie, że rzeczywiście Boko Haram przyjęło inną taktykę, odmieni sytuację. Należy ich [administrację Buhariego] pochwalić za nagłośnienie ataków na chrześcijan, teraz możemy podać sobie ręce jako naród” – dodał aktywista. Jego zdaniem wcześniej rządowa narracja, w którą wierzyło wielu muzułmanów, była taka, że chrześcijanie nie są prześladowani w Nigerii.

Z kolei Nigerian Supreme Council for Islamic Affairs (NSCIA, Najwyższa Rada Spraw Islamskich w Nigerii) domagała się wcześniej stanu wyjątkowego w związku z brakiem bezpieczeństwa w kraju, to po oświadczeniu ministra Mohammeda, podtrzymała swoje wcześniejsze stanowisko, według którego „nikczemne jest sugerowanie, że Boko Haram stosuje taktykę wyeliminowania chrześcijan”, donosi nigeryjska gazeta Punch.

Przeprowadzone w 2010 roku przez Pew Research Center badanie wykazało, że 49% nigeryjskich muzułmanów wyraża się pozytywnie o Al-Kaidzie.

W 2014 roku ta liczba spadła do 22%, zaś tylko 10% nigeryjskich muzułmanów wyraziło się pozytywnie o Boko Haram, a 80% opinii było negatywnych. Jednak w roku 2017, 20% nigeryjskich muzułmanów postrzegało pozytywnie ISIS, któremu w tamtym czasie filia Boko Haram przysięgła przymierze.

Grażyna Jackowska na podst.:  https://www.christianitytoday.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign