Christophe Castaner, francuski minister spraw wewnętrznych, poinformował, że w ubiegłym roku rząd zamknął dwa radykalne meczety, a kolejne sześćdziesiąt trzy umieścił pod obserwacją.
Zamknięcie meczetów było możliwe dzięki ustawom antyterrostycznym znanym jako SILT (sécurité intérieure et la lutte contre le terrorisme – bezpieczeństwo wewnętrzne i walka z terroryzmem”), wprowadzonym w życie w październiku 2017 r. Ustawy zastąpiły obowiązujący wcześniej w kraju stan wyjątkowy.
Castaner zaznaczył, że „od stycznia 2017 r. we Francji doszło do trzydziestu jeden prób ataków terrorystycznych”. Poinformował, że „w 2019 r., w ramach ustawy SILT, zamknięto dwa miejsca kultu (meczety), a rok wcześniej pięć”. Dodał, że „prowadzone są obecnie działania mające na celu zamknięcie kolejnych trzydziestu miejsc, a w przypadku dodatkowych siedmiu uruchamiane są odpowiednie procedury”.
Wzrosła liczba zastosowań „indywidualnych środków kontroli administracyjnej”, które zastąpiły areszt domowy. W 2019 r. doszło do 134 takich przypadków, o 84% więcej niż rok wcześniej. Większość z nich zanotowano w regionie Île-de-France, do którego zalicza się Paryż i jego „wielokulturowe” przedmieścia, takie jak Seine-Saint-Denis. 54,7% objętych nimi przypadków to osoby opuszczające więzienia lub poddane radykalizacji.
Na liście głównych środków podejmowanych przez francuskie władze w ramach ustaw antyterrorystycznych znajdują się: zamykanie meczetów i miejsc kultu, indywidualna kontrola administracyjna, wizyty domowe urzędników u podejrzanych oraz tworzenie specjalnych stref bezpieczeństwa. Rozwiązania te mają być testowane do końca roku. Po tym czasie rząd dokona oceny ich skuteczności i zdecyduje, czy mają być kontynuowane, a jeśli tak, to w jakim zakresie.
To już kolejne kroki, jakie francuskie władze podejmują w ostatnim czasie w tej kwestii. Kilka miesięcy temu Laurent Nuñez, sekretarz stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych, poinformował o zamknięciu trzydziestu lokali sprzedających alkohol, dwunastu miejsc kultu, trzech szkół i dziewięciu stowarzyszeń powiązanych z radykalnym islamem.