W Monachium około 800 dziewcząt w wieku od czterech do ośmiu lat jest zagrożonych okaleczeniem narządów płciowych, FGM. Ginekolodzy i służba zdrowia są zaniepokojeni i starają się prowadzić kampanie oświatowe.
„Oficjalnie zanotowano w Monachium ponad 10 000 kobiet, które pochodzą z krajów o tej okrutnej tradycji, takich jak Somalia, Egipt i Erytrea” – mówi Nicole Schmidt z Departamentu Zdrowia i Środowiska, nie licząc kobiet – uchodźców.
Organizacja Grupa Miejska Monachium związana z „Terre des Femmes” (Ziemia Kobiet) zakłada, że mieszka tam ponad 3000 obrzezanych kobiet. W ich rodzinach są córki. Co dzieje się z nimi, gdy osiągają wiek od czterech do ośmiu lat? „Około 800 dziewcząt w Monachium jest zagrożonych obrzezaniem. To sprawia, że jesteśmy bardzo zaniepokojeni” – mówi Juliane von Krause z Organizacji Praw Człowieka.
Temat FGM jest w tym mieście obecnie tak palący i aktualny, że rada do spraw migracji zwołała specjalną sesję na ten temat. Okaleczanie narządów płciowych jest również postrzegane jako problem przez Wydział Zdrowia (RGU) i monachijską klinikę dla kobiet. „Chcemy dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić najlepszą możliwą ochronę i profesjonalną pomoc zagrożonym i dotkniętym tą praktyką dziewczętom i kobietom” – podkreśliła przedstawicielka wydziału zdrowia Stephanie Jacobs na konferencji, która została zorganizowana niedawno przez oba te organy.
Na szczęście poradnie doradzające kobietom w ciąży w Monachium umożliwiają delikatne wypytanie kobiet z Sudanu, czy należące do irackich Kurdów o możliwe bóle w okolicy łonowej, bez obrażania ich odczuć i tradycji. Obrzezane kobiety w ciąży i matki są wyraźnie informowane, że FGM jest w Niemczech przestępstwem. Doradca społeczny w Monachium i lekarze chcą przynajmniej córki tych kobiet uchronić przed tą niewypowiedzianą traumą.
Ginekolog pochodząca z Sudanu, Eiman Tahir (50), studiowała medycynę w Niemczech. Jej gabinet ginekologiczny znajduje się Sonnenstraße, blisko centrum. Jak mówi: „Znam także arabski, kobiety przychodzą do mnie zupełnie normalnie, głownie w celu profilaktyki nowotworowej, ale prawie nie ma dnia, żeby nie przyszła jakaś obrzezana. Pacjentki te doświadczają różnych dolegliwości, takich jak pieczenie podczas oddawania moczu, okropne przewlekłe infekcje lub ból podczas okresu i stosunku”.