W społeczeństwach nie cieszących się pełną swobodą wypowiedzi na Twitterze czy Facebooku mogą dla ich autorów stać się pułapką, a dla władz pretekstem do prześladowań.
Turecka dziennikarka i prezenterka telewizyjna Sedef Kabaş została właśnie warunkowo wypuszczona na wolność. Aresztowano ją 30 grudnia za to, że wezwała obywateli za pośrednictwem Twittera do zapamiętania nazwiska sędziego, który zadecydował 17 grudnia o umorzeniu postępowania w sprawie skandalu korupcyjnego, w który zamieszani są byli członkowie rządu. Policja przeszukała też jej dom i skonfiskowała komputer, tablet oraz telefon. Kabaş stanie przed sądem 5 stycznia pod zarzutem „działań wymierzonych w osoby zaangażowane w walkę z terroryzmem” i będzie się musiała tłumaczyć ze swej wypowiedzi na Twitterze, w której skrytykowała działania tureckiej prokuratury generalnej.
Z kolei znana egipska poetka i pisarka Fatima Naoot również będzie musiała stanąć przed sądem za skrytykowanie na Facebooku islamskiej tradycji zarzynania olbrzymiej liczby zwierząt podczas „święta ofiarowania”, Eid al-Adha, upamiętniającej historię Abrahama gotowego do złożenia Bogu w ofierze własnego syna Ismaela (Izaaka w wersji biblijnej).
Po wysłaniu swym fanom na Facebooku życzeń „Wesołej rzezi”, Naoot kontynuowała: „Trwająca już tysiąc lat tradycja tej rzezi niezmiennie, co roku, znajduje swoich uśmiechniętych, męskich naśladowców. Doroczna rzeź z powodu koszmarnego snu jakiegoś (proroka) o swoim synu. Sen dawno już minął, ale co roku bezbronne zwierzęta życiem przypłacają ten święty koszmar”.
Chociaż Naoot, która sama jest muzułmanką, po fali krytycznych głosów zarzucających jej „obrażanie islamu” i „naśmiewanie się z prawa do składania ofiar”, usunęła wspomniany tekst ze swej strony na Facebooku, będzie musiała tłumaczyć się ze swych wypowiedzi w egipskim sądzie.
Rol na podst.:
www.hurriyetdailynews.com
www.inquisitr.com