Raport organizacji AURAT ujawnił fakty na temat małżeństw i poligamii wśród muzułmanów w Wielkiej Brytanii.
Według raportu AURAT, organizacji pomagającej ofiarom „honorowej” przemocy, kobiety muzułmańskie po rozwodzie nie posiadają żadnych praw, są całkowicie zależne finansowo od mężów i często niezdolne do opuszczenia takiego pozornego „małżeństwa” w obawie przed społecznym odrzuceniem, czy też przyniesieniem „hańby” rodzinie.
Wiele muzułmanek nie wie o swoich prawach. Niektóre z nich uznały nawet ceremonię islamskiego „małżeństwa” za prawomocną tylko dlatego, że miała ona miejsce w Wielkiej Brytanii.
Raport został pozytywnie przyjęty przez National Secular Society (Krajowe Towarzystwo Świeckie), które wyraziło obawę wobec faktu, że coraz popularniejszy szariat tworzy wśród muzułmanów brytyjskich „równoległy system prawny”. Stephen Evans, kierujący kampanią NSS, powiedział: „Małżeństwa islamskie i sądy szariatu to niby-systemy prawne funkcjonujące wśród społeczności muzułmańskich i, jak wskazuje raport, oba dyskryminują kobiety”.
Raport opisuje przykłady kobiet, które opowiedziały AURAT o swojej sytuacji. Wiele z nich wyszło za mąż za mężczyzn, którzy jak się później okazało posiadali już inne żony. Jedna z kobiet opowiedziała, jak musiała płacić za hipotekę męża, kiedy ten przestał jej pomagać. Okazało się, że miał trzy inne żony w innych domach.
We wstępie do raportu Baronessa Cox, członkini Izby Lordów, napisała, że szokująca sytuacja opisana w badaniu, jest jedynie „czubkiem góry lodowej”. Cox twierdzi, że „ istnieje niezliczenie więcej kobiet w podobnych tarapatach” jak te, które zgodziły się opowiedzieć o swojej tragedii. Chociaż kobiety z wielu innych środowisk mogą cierpieć z powodu nadużyć i „innych problemów związanych z rodzinami dysfunkcyjnymi”, szariat jeszcze bardziej pogarsza sytuację muzułmanek, dyskryminacja kobiet jest bowiem czymś „nieodłączna” od szariatu.
W głównym nurcie islamu mąż, aby się rozwieść (przejść Talaq – islamski „rozwód”) może wypowiedzieć tylko trzy razy wypowie słowa „rozwodzę się z tobą”. Natomiast żona musi spełnić szereg warunków i uiścić opłatę.
Raport podaje, że kobiety, które wezmą ślub w ramach Nikah (islamska ceremonia zaślubin) „mogą mieć do czynienia z wieloma problemami z powodu braku ochrony prawnej”. Jedna z kobiet, o imieniu Rafa, „zorientowała się, że nie posiada żadnych praw do domu rodzinnego”, gdy mąż ją opuścił. Jej mąż „zadbał o to, żeby posiadłość była zapisana na niego”, a to „nie pozwoliło jej starać się o żadną rekompensatę z tytułu nieruchomości, ponieważ ich małżeństwo nie zostało prawnie uznane” w Wielkiej Brytanii.
Na 50 kobiet, z którymi przeprowadzono wywiady, 46 określiło się jako zamężne. Jednak tylko 10% z tych małżeństw było legalnie uznane przez prawo angielskie. Dwie trzecie z badanych kobiet zostało zaślubionych w domach rodzinnych, i „założyło, że ponieważ ceremonie odbyły się w Wielkiej Brytanii, automatycznie czyni je to prawomocnymi małżeństwami”.
Dwie trzecie z „zaślubionych” kobiet stwierdziły, że ich „mąż” miał więcej, niż jedną żonę. 22 kobiety powiedziały, że ich „mąż” żył „częściowo lub całkowicie ze swoją inną żoną/żonami”. Według raportu, „prawie wszystkie” kobiety, których „mężowie” mieli dodatkowe żony, nie były przez nich wspierane finansowo. Trzy czwarte z tej grupy musiało korzystać z pomocy społecznej.
Jednym z podstawowych problemów, jakie raport zidentyfikował, jest fakt, że szersza społeczność muzułmańska nie poparłaby kobiet, które „rozwiodłyby się” ze swoimi „mężami”. Wskazano też, że istnieją znaczne koszty finansowe dla kobiet, które chciałyby uzyskać islamski „rozwód”. Raport podaje, że „istnieją rosnące obawy, na temat tego, że obecnie wiele kobiet muzułmańskich w Wielkiej Brytanii cierpi z powodu dotkliwej dyskryminacji płciowej, ale brakuje im wiedzy na temat ich praw w brytyjskim systemie prawnym. Dodatkowo, szukanie pomocy w profesjonalnych i legalnych, ale niemuzułmańskich instytucjach, może być dla nich zniechęcające, „ponieważ może przynieść hańbę ich muzułmańskim rodzinom i społecznościom”.
AURAT wzywa obecnie liderów meczetów i społeczności muzułmańskich do informowania rodzin na temat umniejszonych praw kobiet w małżeństwach religijnych, nieuznawanych przez rząd.
W czerwcu 2014 minister sprawiedliwości Simon Hughes powiedział w Izbie Gmin, że „rząd jest zobowiązany do ochrony i promowania praw kobiet, rodzin i dzieci. W tym mieści się podnoszenie świadomość konsekwencji prawnych dla „wyłącznie religijnych” małżeństw i nakłanianie meczetów do rejestrowania ich, co gwarantowałoby im uznanie w świetle prawa.
JK, na podst. http://www.secularism.org.uk