Nigel Farage
W Rochdale wszyscy mówią o handlu dziećmi. Przez wiele lat dochodziło tam do nadużyć wobec nieletnich – pisze przewodniczący Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa.
* * *
W trakcie kampanii do wyborów uzupełniających spędzam czas w Rochdale z kandydatem partii UKIP, Johnem Bickleyem. Zdumiewające jest to, że zwykle kampanie te upływają pod znakiem debaty na temat kondycji lokalnych szpitali, gospodarki mieszkaniowej czy też błędów poprzedniej ekipy, a tym razem jest inaczej.
W Rochdale wszyscy mówią o handlu dziećmi i o tym, jaki błąd popełniono w lokalnych służbach opiekujących się dziećmi. To epicentrum obszaru, gdzie przez dekady dochodziło do nadużyć wobec dzieci.
Właśnie w Rochdale, nieopodal okręgu wyborczego Heywood i Middleton, w 2012 roku doszło do skazania grupy ludzi zajmujących się handlem nieletnimi dziewczynkami w celach seksualnych. Zidentyfikowano 47 ofiar, a niemal wszyscy skazani pochodzili z Pakistanu (poza jednym, który pochodził z Afganistanu). Wszyscy też byli muzułmanami. Ich ofiary pochodziły z biednych, białych rodzin klasy robotniczej.
Tymczasem teraz przed szereg wyskoczył rzecznik Home Office, który oznajmił, że w wyniku skandalu w Rotherham i dekapitacji zakładników przez ISIS nastąpił wzrost liczby ataków grup skrajnej prawicy na organizacje islamskie i na obywateli tego wyznania. Jednocześnie w kraju nastąpił również wzrost liczby ataków antysemickich, ponieważ ludzie uważają, że działania Izraela w Strefie Gazy są niesprawiedliwie i nieadekwatne. (…)
Nie popieram atakowania innych ludzi, ale nie dziwi mnie to, że część społeczeństwa, która uważa, że nie ma swoich reprezentantów, postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i rozprawić się z grupami wiązanymi z odrażającymi przestępstwami.
Wnikliwa analiza sytuacji w Rochdale wykazała, że doszło do szokującej indolencji w zakresie ochronienia siedmiu dziewczynek przed wykorzystaniem seksualnym, a Rada Ochrony Dzieci Gminy Rochdale ujawniła siedemnaście błędów popełnionych przez różne agencje oraz ogromne zaniedbania policji. Podobnie wyglądała sprawa raportu Johna Jaya na temat skandalu z Rotherham, ujawnionego w zeszłym miesiącu, który rozpoczął debatę czy zaniedbania policji i różnych agencji w tej bulwersującej sprawie były spowodowane obawami o to, że zostaną posądzone o „rasizm”.
Jeśli ludzie uważają, że pewna grupa społeczna jest traktowana inaczej, rodzi to poczucie żalu. A gdy okazuje się, że grupa ta istotnie złamała prawo, czy powinno nas dziwić, że dochodzi do prób wymierzenia sprawiedliwości, tym bardziej gdy policja przymyka oko na sprawę?
Zamiast koncentrować się na kilku problematycznych przypadkach [atakowania muzułmanów], powinniśmy zastanowić się nad przyczynami, które spowodowały, że do molestowania dochodziło pod okiem władz, a nikt nie próbował tego powstrzymać. Nawet gdy do głosu doszły same ofiary, wygląda na to, że ich zeznania nie są już tak ważne jak to, żeby uniknąć ewentualnych oskarżeń o rasizm.
Wszystko wskazuje na to, że po wielu latach wymuszonego multikulturalizmu nadeszła epoka segregacji. Aby położyć kres takiemu zachowaniu, wszyscy w tym kraju, bez względu na kolor skóry czy wyznanie, muszą być traktowani w ten sam sposób. Dzięki temu unikniemy wszelkiej dyskryminacji, także tej „pozytywnej”.
cc syty na podst. www.independent.co.uk
Nigel Farage ur. 1964) jest przewodniczącym United Kingdom Independence Party i eurodeputowanym z jej ramienia.