Francuzi nie chcą zatrudniać muzułmanów

Rezultaty pierwszego we Francji badania potwierdzonego naukowo pokazują niechęć francuskich pracodawców do zatrudniania muzułmanów.

Francuscy badacze stwierdzili, że fikcyjne podania o pracę opatrzone tradycyjnym imieniem chrześcijańskim dwa i pół razy częściej otrzymywały odpowiedź od potencjalnego francuskiego pracodawcy niż identyczne, ale z muzułmańskim imieniem.

Naukowcy uważają, że tak znaczna różnica jest spowodowana religijną przynależnością aplikującej osoby, a nie uprzedzeniami dotyczącymi rasy, wieku czy płci. Chcą wyjaśnić, dlaczego muzułmanie w krajach europejskich cechują się większym prawdopodobieństwem pozostawania bez pracy niż przedstawiciele innych religii. Starają się też wyeliminować w badaniach ewentualne uprzedzenie wobec rasy, koncentrując się na senegalskich imigrantach drugiego pokolenia, którzy mogą być zarówno muzułmanami i chrześcijanami.

Muzułmanie modlą się na chodniku, w mieście Francuskim.

Muzułmanie modlą się na chodniku, w mieście Francuskim.

Jedna z fikcyjnych aplikantek została nazwana Marie Diouf, podczas gdy inna otrzymała muzułmańskie imię Khadija Diouf. By podkreślić przynależność religijną, Marie Diouf w jednej z poprzednich prac pracowała dla katolickiej organizacji humanitarnej, a Khadija dla islamskiej. Nazwisko Diouf we Francji jest powszechnie identyfikowane z senegalskim pochodzeniem.

Dla potrzeb grupy kontrolnej badacze stworzyli trzeci fikcyjny życiorys na nazwisko Aurelie Menard, którą można identyfikować jako rdzenną Francuzkę z nieznaną afiliacją religijną. Każdy pracodawca otrzymał życiorys Aurelie razem z życiorysem Marie Diouf lub Khadiji Diouf.

Na wniosek Khadiji odpowiedziało 8% pracodawców, podczas gdy Marie otrzymała 21% odpowiedzi. „To masowa dyskryminacja. Celem programu jest znalezienie odpowiedzi, co ją powoduje”, mówi dr Marie-Anne Valfort z Sorbony.

Jedną z hipotez jest to, że pracodawcy szukają ludzi podobnych do siebie. Drugą, że większa aktywna dyskryminacja wobec zatrudniania muzułmanów oparta jest na subiektywnej ocenie „odrazy”, uważa dr Valfort.(pj)

JW. na podst. The Independent

http://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/employers-discriminate-against-muslims-study-finds-2141134.html

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign