Posłowie holenderscy domagają się kolejnych badań w kwestii nastawienia młodych Holendrów tureckiego pochodzenia do Państwa Islamskiego (IS), zaniepokojeni ich radykalizacją.
Niedawny sondaż ujawnił, że 80% ankietowanych nie widzi nic złego w dżihadzie – świętej wojnie z niewiernymi. Wielokulturowy instytut Forum zlecił przeprowadzenie badań w tej sprawie amsterdamskiej grupie Motivaction. Jak donosi strona nu.nl, podczas niedawnej debaty parlamentarnej w sprawie kwestii integracyjnych, posłowie Partii Socjalistycznej, Apelu Chrześcijańsko-Demokratycznego (CDA) oraz Demokraci 66, domagali się specjalnego posiedzenia celem zbadania, dlaczego młodzi ludzie mają tak radykalne poglądy.
Sondaż pokazał, że 90% młodych Holendrów tureckiego pochodzenia uważa, że ci, którzy walczą przeciw oddziałom syryjskiego prezydenta al-Asada są „bohaterami”, natomiast połowa uważałaby wzięcie udziału w walkach przez holenderskich muzułmanów za właściwe działanie.
Minister ds. socjalnych, Lodewijk Asscher, powiedział niedawno, że wyniki sondażu są „niepokojące” i zobowiązał się przeprowadzić dogłębniejsze badania. Przyznał też, że wyniki okazały się wewnętrznie sprzeczne – pokazały duże poparcie dla dżihadu, ale niewielkie dla religijnego kalifatu. Według dziennika „De Volkskrant”, w wypowiedzi udzielonej po niedawnej wizycie w meczecie w mieście Ijmuiden, Asscher powiedział, że nie udało mu się znaleźć nikogo, kto byłby zwolennikiem IS.
Badania zlecone przez instytut Forum były połączeniem wywiadów przeprowadzonych bezpośrednio i za pomocą Internetu z Holendrami tureckiego pochodzenia w wieku od 18 do 34 lat. One również pokazały, że 74% z nich oraz 61% Holendrów pochodzenia marokańskiego, sprzeciwiłoby się wprowadzeniu islamskiego kalifatu w rejonie działań IS, a wyraźna większość (62%) uważa demokrację za konieczny warunek do rozwoju. Jedynie 8% uważa kalifat za korzystniejszy system dla świata arabskiego niż demokracja.
Forum twierdzi, że poparcie dla bojówkarzy IS wśród tureckiej młodzieży może być spowodowane sposobem relacjonowania wydarzeń rozgrywających się na Bliskim Wschodzie w tureckich mediach, których doniesienia śledzi 86% ankietowanych. W przeciwieństwie do młodzieży pochodzenia tureckiego, jedynie 27% młodych Marokańczyków śledzi marokańskie programy informacyjne.
aQ na podst. www.dutchnews.nl