6 rzeczy, które warto wiedzieć o światowym terroryzmie

Institute for Economics and Peace przedstawił raport na temat terroryzmu na świecie w roku 2013.

Telebim IEP na Times Square w Nowym Jorku

Telebim IEP na Times Square w Nowym Jorku

1. W 12 tysiącach zamachów terrorystycznych na świecie w 2013 zginęło 18 tysięcy osób. Jest to o 61% więcej niż w 2012 a pięć razy więcej niż w roku 2000.

2. 60% wszystkich zamachów dokonano w 5 krajach: Irak, Afganistan, Pakistan, Nigeria, Syria.

3. Za dwie trzecie zabitych odpowiadają 4 ugrupowania: Talibowie afgańscy i pakistańscy, Al Kaida w różnych regionalnych odmianach, ISIS (Państwo Islamskie) oraz Boko Haram.

4. Za 82% zamachów i 91% zabitych odpowiedzialni są zamachowcy motywowani islamem – zwalczający reżimy uważane za apostatów albo niewiernych, walczący z innymi odmianami islamu lub zwalczający inne wyznania, krótko mówiąc – uprawiający dżihad.

5. W latach 70 i 80 terroryzm był głównie motywowany politycznie i nacjonalistycznie, obecnie głównie religijnie – ale tą religią jest w 99% islam w obu wersjach, szyickiej i sunnickiej (pozostałe to nieliczne przypadki zamachów w Irlandii Północnej i na Sri Lance).

6. Z analizy przeprowadzonej przez Institute for Economics and Peace wynika, że nie czynniki gospodarcze typu bieda, powolny rozwój gospodarczy czy niski odsetek dzieci w szkołach, są odpowiedzialne za powstawanie terroryzmu lecz czynniki polityczne i społeczne: wrogość pomiędzy grupami, słabość państwa i jego pozaprawne działania (typu brygady śmierci), wysoki poziom różnych rodzajów przemocy w kraju (w tym konfliktu zbrojny).

Instytut korzysta z bazy danych Global Terrorism Database (GTD), jednak przedstawione przez niego wyniki nieco się różnią od danych z tej bazy. Dlatego wykorzystywałem oba źródła, raport Instytutu i GTD.

G.L.

Linki do wykorzystanych danych:

Raport o terroryzmie 

Global Terrorism Database 

Polecam też analizę 648 grup terrorystycznych działających w latach 1966-2006 przeprowadzoną przez Rand Corporation i powody, dla których przestały one istnieć: tutaj

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign