Korsyka: spór o „Imagine” po arabsku

image001
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

image001Napis przed szkołą

Prokuratura we Francji rozpoczęła śledztwo w prawie pogróżek, jakie od rodziców swych uczniów dostał nauczyciel w szkole podstawowej.

Rodzicom nie spodobał im się pomysł, żeby ich dzieci śpiewały utwór Johna Lennona „Imagine” w różnych językach, w tym po arabsku.

John Lennon musi dosłownie przewracać się w grobie. Jego znany utwór „Imagine” w którym śpiewa między innymi „wyobraź sobie wszystkich ludzi żyjących w pokoju” był przyczyną kontrowersji, jaka przetoczyła się przez szkołę w korsykańskim Prunelli-di-Fiumorbu.

Uczniowie mieli zaśpiewać piosenkę w pięciu językach podczas uroczystości szkolnej zaplanowanej na 26 czerwca, jednak niektórzy rodzice zaczęli zgłaszać skargi, kiedy pojawiły się plotki, że jednym z języków ma być arabski. Piosenka miała być także wykonana po francusku, korsykańsku, angielsku i hiszpańsku.

Nauczycielka Annelyse Hallard powiedziała francuskiej telewizji: “Wszyscy wyrazili się jasno, że nie chcą, żeby ich dzieci śpiewały po arabsku, poza tymi rodzicami, którzy w ogóle odmówili pokazania się w szkole”. Niektórzy z rodziców posunęli się do pogróżek; jeden z rodziców stwierdził, że „dołożą starań, aby uroczystość nie przebiegła gładko”.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Nauczyciele złożyli formalne zgłoszenie na policji określając je jako „rasistowskie groźby”, a kilka dni później prokuratora rozpoczęła dochodzenie.

Jeden z rodziców zasugerował, że śpiewanie po arabsku byłoby „początkiem końca”. Inny stwierdził z kolei: „Już teraz kobiety w burkach odbierają dzieci ze szkoły, a do tego chcą śpiewać po arabsku? Co będzie następne? Cały poemat po arabsku? A jak to będzie wyglądać za 10 lat?”.

Po tym incydencie chodnik obok szkoły ozdobiło graffiti z napisem „Araby wynocha” po korsykańsku. Rodzice, którzy nie mieli nic przeciwko występowi, także zaangażowali się w konflikt otwierając na portalach społecznościowych strony popierające występ. Liderka jednej z grup rodziców powiedziała: „Nienawiść musi się skończyć, dzieci wycierpiały zbyt wiele”.

Jednak nauczyciele uznali, że cała sprawa jest niewarta zachodu i odwołali zarówno występ jak i całą uroczystość. Korsykańscy inspektorzy edukacji podjęli śledztwo w tej sprawie.

Tłumaczył Severus-snape na podstawie http://www.thelocal.fr/

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook