10 milionów dolarów za pomoc w tropieniu Hezbollahu

Administracja prezydenta Trumpa ogłosiła, że przyzna nagrody w wysokości do 10 milionów dolarów za informacje prowadzące do aresztowania terrorystów pracujących dla Hezbollahu – wspieranej przez Iran grupy terrorystycznej z Libanu.

„The U.S. Department of State’s Rewards for Justice Program oferuje nagrody w wysokości do 10 milionów dolarów za informacje prowadzące do zakłócenia mechanizmów finansowych działającej na całym świecie libańskiej organizacji terrorystycznej Hezbollah” – ogłosił Departament Stanu. „Ten komunikat oznacza, że Departament po raz pierwszy zaproponował nagrodę za informacje o globalnych sieciach finansowych Hezbollahu” – czytamy w dokumencie.

Nagroda finansowa zostanie przyznana każdej osobie, która udzieli informacji prowadzących do „identyfikacji i zakłócenia” działania sieci finansowych Hezbollahu – jego darczyńców, partnerów biznesowych, firm – przykrywek i wspólników w przestępstwach.

Hezbollah zwiększa swoją obecność nie tylko w Syrii, ale także w całej Ameryce Łacińskiej, gdzie grupa cieszy się bliskimi powiązaniami z przywódcami socjalistycznymi i komunistycznymi, znanymi ze swojej antyamerykańskiej postawy.

„Hezbollah zbiera około miliarda dolarów rocznie dzięki połączeniu bezpośredniego wsparcia finansowego ze strony Iranu, międzynarodowych przedsiębiorstw i inwestycji, sieci ofiarodawców i działań związanych z praniem brudnych pieniędzy” – wynika z informacji Departamentu Stanu. Departament wskazał trzech czołowych agentów Hezbollahu jako przykłady osób, o których szuka się informacji.

Adham Tabaja: „Jest członkiem Hezbollahu, który utrzymuje bezpośrednie związki z najważniejszymi osobami w ugrupowaniu, w tym z komponentem operacyjnym grupy, organizacją terrorystyczną Palestyński Islamski Dżihad”. Według Departamentu Stanu „Tabaja posiada również nieruchomości w Libanie w imieniu grupy i prowadzi działalność na całym Bliskim Wschodzie i w Afryce Zachodniej”.

Tabaja

Tabaja

Mohammad Ibrahim Bazzi: „Kluczowy sponsor Hezbollahu, który dostarczył mu miliony dolarów ze swojej działalności gospodarczej w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Jest właścicielem lub kontroluje Global Trading Group NV, Euro African Group LTD, Africa Middle East Investment Holding SAL, Premier Investment Group SAL Offshore oraz Car Escort Services S.A.L. Off Shore.”

Bazzi

Bazzi

Ali Youssef Charara: „Również kluczowy sponsor Hezbollahu, a także prezes i dyrektor generalny libańskiej firmy telekomunikacyjnej Spectrum Investment Group Holding SAL, a według służb  prowadzi również duże interesy w branży telekomunikacyjnej w Afryce Zachodniej. (…) Charara otrzymał miliony dolarów od Hezbollahu, po czym zainwestował te środki w komercyjne projekty, które dziś wspierają finansowo organizację”.

Autor: Adam Kredo. Ekspert w kwestiach bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej. Publikował w Wall Street Journal, Weekly Standard, Commentary Magazine, Drudge Report, Jerusalem Post. Twitter:  @Kredo0

Oprac. GB, na podstawie: https://freebeacon.com

Szczególy akcji (jęz. angielski): http://isicrc.org

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign