Złapani u wrót islamskiego raju

syryjscy dżihadyści
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Zagrożenie ze strony syryjskich dżihadystów jest poważne, o czym świadczą rozpoczęte w styczniu procesy muzułmanów, którzy próbowali walczyć w Syrii.

syryjscy dżihadyściW piątek przed sądem we Francji stanęło dwóch młodych muzułmanów pod zarzutem próby dołączenia do islamistów prowadzących dżihad przeciwko reżimowi Assada. Mowa o chłopcach w wieku 15 i 16 lat. Oskarżeni są o przestępczy spisek w celu prowadzenia działalności terrorystycznej. Obydwaj przekroczyli syryjską granicę w Turcji, jednak nie udało im się dotrzeć na linię frontu.

Udało się to natomiast 15-letniej Norze z Avignionu, która zniknęła tydzień wcześniej z domu i poinformowała o tym fakcie rodzinę z granicy syryjsko-tureckiej.

W Paryżu trwa także proces trzech dwudziestolatków pochwyconych w 2012 roku na lotnisku w Paryżu, gdy próbowali odlecieć do Turcji i tam przekroczyć granicę z Syrią.

Natomiast w Brukseli 30 stycznia rozpoczął się proces aż 19 osób podejrzanych o związki z syryjskimi i somalijskimi organizacjami terrorystycznymi.

Tak wyglądają rezultaty prób chwytania europejskich dżiadystów zanim jeszcze dołączą do organizacji terrorystycznych. Jednak efekty te w porównaniu z liczbą tych, którym się udaje, są znikome. Niedawno szacowano, że w Syrii walczy po stronie Al-Kaidy około 2 000 muzułmanów z całej Europy. Teraz rząd francuski utrzymuje, że z samej tylko Francji wyjechało aż 700 wyznawców Allaha.

Co ich motywuje? W większości to młodzi ludzie w wieku 18-28 lat. Jednak ich pierwotne nastawienie nie jest wymierzone przeciwko Europie. „Są promuzułmańscy”, mówi francuski ekspert od radykalnego islamu prof. Farhad Khosrokhavar. „Nazywam to nową ideologią Ummy – oznacza, to że muszą wyruszyć z pomocą innym muzułmanom, którzy są w niebezpieczeństwie i zagrożeni represjami autokratycznych reżimów”, wyjaśnia. Profesor dodaje jednak, że tym, którym już uda się dołączyć do dżihadystów, pierze się mózgi antyzachodnią ideologią.

Jan Wójcik, na podst. VOA, France24, RFI

obserwuj autora na twitterze @jasziek

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook