Zaskakująca otwartość amerykańskich muzułmanów

1
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Muzułmanie w Stanach Zjednoczonych są otwarci na wiele interpretacji islamu: to wynik najnowszego badania opinii społecznej

Większość muzułmanów w Stanach Zjednoczonych twierdzi, że istnieje więcej niż jeden sposób interpretowania islamu. Co więcej, wielu z nich uważa, że tradycyjne rozumienie islamu musi zostać zredefiniowane, aby odzwierciedlić współczesne realia – dowiadujemy się z wyników najnowszego badania Pew Research Center.

Sondaż niespodziewanie sugeruje, że postrzeganie siebie jako osoby wysoce religijnej niekoniecznie oznacza akceptację tradycyjnych zasad islamu. Ponadto ankieta wskazuje, że poziom frekwencji amerykańskich muzułmanów w meczetach jest porównywalny do poziomu frekwencji chrześcijan na mszy świętej. Również porównywalny jest odsetek muzułmanów, którzy twierdzą, że religia jest bardzo ważna w ich życiu, i procent chrześcijan, którzy mówią to samo.

Odsetek muzułmanów i chrześcijan wierzących, że istnieje więcej niż jeden sposób interpretowania ich religii, jest również podobny.

Oto szczegółowe wyniki ankiety:

– 43% muzułmanów z USA twierdzi, że przynajmniej raz w tygodniu uczęszczają do meczetu (w porównaniu do 47% chrześcijan USA, którzy twierdzą, że przynajmniej raz w tygodniu uczestniczą w nabożeństwach)

– 65% muzułmanów amerykańskich twierdzi, że religia jest bardzo ważna w ich życiu (68% chrześcijan USA mówi to samo)

– 64% muzułmanów amerykańskich mówi, że istnieje wiele możliwości interpretacji nauk islamu (60% chrześcijan USA mówi to samo o chrześcijaństwie). Warto zauważyć, że nawet wśród muzułmanów, którzy twierdzą, że religia jest bardzo ważna w ich życiu, 59% uważa, że istnieje więcej niż jeden sposób interpretowania wiary.

Ponadto większość badanych muzułmanów (52%) twierdzi, że tradycyjne rozumienie islamu musi być interpretowane w sposób odzwierciedlający współczesne realia (wobec 38%, którzy uważają, że należy się trzymać tylko tradycyjnych wytycznych wiary). Nawet wśród muzułmanów, którzy twierdzą, że religia jest bardzo ważna w ich życiu, 43% uważa, że tradycyjne interpretacje powinny być zaktualizowane (46% twierdzi, że nie).

Wyniki tego sondażu powinny dodać otuchy muzułmańskim reformatorom, którzy często zostają wykluczeni z dyskusji przez wpływowe, powiązane z Bractwem Muzułmańskim ugrupowania takie jak CAIR czy ISNA oraz popularnych apologetów islamu, jak ulubienica lewicy i feministek Linda Sarsour.

Co najważniejsze, agencje rządowe – w tym Departament Stanu – które wydają się mieć otwartą politykę wobec grup islamistycznych, jednocześnie zamykając drzwi reformatorom, mogłyby w końcu zdać sobie sprawę, że postępowi muzułmanie stanowią lepszego partnera w walce o wolność, demokrację i bezpieczeństwo narodowe.

Meira Svirsky.
Autorka ukończyła University of Texas; jest publicystką Clarion Project.

Oprac. GB na podst .clarionproject.org

Pełny raport (ang.): www.pewresearch.org

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze