Zaostrza się konflikt Kanady i Arabii Saudyjskiej

Zaostrza się konflikt Kanady i Arabii Saudyjskiej, wywołany kilka dni temu wezwaniem ministerstwa spraw zagranicznych Kanady do uwolnienia przez Arabię Saudyjską działaczy praw człowieka, w tym uwięzionej ostatnio Samar Badawi, siostry Raifa Badawiego, więzionego od 3 lat saudyjskiego blogera. Arabia Saudyjska zareagowała na to wezwanie wściekłym oświadczeniem, zarzucającym Kanadyjczykom naruszenie suwerenności tego kraju, wydaleniem kanadyjskiego ambasadora i odwołenim swojego, a także zamrażając nowe inwestycje kanadyjskie i ograniczając handel. W kolejnych dniach Arabia Saudyjska wezwała dwanaście tysięcy swoich studentów z Kanady do zmiany kraju a w poniedziałek oświadczyła, że saudyjscy obywatele leczący się w Kanadzie będą przeniesieni do innego kraju.

Komentatorzy tłumaczą gwałtowną reakcję Saudyjczyków jako ostrzeżenie pod adresem krajów Zachodu, żeby nie krytykowały polityki wewnętrznej Arabii Saudyjskiej, bo zostaną odcięte od lukratywnych kontraktów. Pod przywództwem następcy tronu Mohammada bin Salmana Arabia Saudyjska próbuje modernizacji gospodarczej i obyczajowej ale zwalcza brutalnie wszelkie formy samodzielnej aktywności obywatelskiej. (g)

Źródło: npr.org

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom