Sarah Boesveld
Muzułmańska organizacja młodzieżowa w Toronto została pozbawiona statusu organizacji dobroczynnej po dochodzeniu, w którym organy podatkowe doszukały się jej związków z saudyjską grupą podejrzaną o finansowanie terroryzmu.
Kontrola działalności Światowego Zgromadzenia Młodzieży Muzułmańskiej (World Assmelby of Muslim Youth, WAMY) ujawniła jego powiązania z licznymi organizacjami prawdopodobnie pomagającymi al-Kaidzie w finansowaniu działań na całym świecie.
W liście ostrzegawczym do organizacji działającej w okolicach Toronto, dyrektor generalny Canadian Revenue Agency (CRA, kanadyjski urząd skarbowy) Cathy Hawara pisze: „Analiza działań organizacji doprowadziła CRA do przekonania że powołano ją dla wspierania działalnosci nadrzędnej organizacji w Arabii Saudyjskiej, podejrzewanej o wspieranie terroryzmu.”
WAMY, znana w Kanadzie z organizowania islamskich obozów i pielgrzymek dla młodzieży, pozbawiono statusu 11 lutego 2012. „Wyniki kontroli nie wykazały wyraźnego rozróżnienia pomiędzy działalnością obu organizacji: WAMY (Arabia Saudyjska) oraz WAMY (Kanada), przy czym wszelkie działania finansowe i operacyjne podejmowane były przez saudyjską WAMY”, czytamy w raporcie. Ponadto okazuje się, że WAMY w Kanadzie posiada tego samego prezesa, to samo konto bankowe oraz dane kontaktowe co kanadyjski Międzynarodowy Fundusz Dobroczynny (Benevolence International Fund, BIF), którego aktywa rząd Kanady zamroził w 2002, ponieważ był on powiązany z próbami uzyskania broni chemicznej i atomowej przez Osamę bin Ladena. WAMY, nieaktywna od 2005 roku, przekazała 50 246 dolarów BIF w 2001 by wspomóc ich program dla sierot, jak wykazała kontrola.
Zarówno BIF w Kanadzie jak i BIF w USA dodane zostały przez ONZ do listy osób i instytucji mających związek z Al Kaidą, Osamą bin Ladenem i talibami w listopadzie 2002.
Raport rządu kanadyjskiego przytacza oświadczenie konsultanta ds. walki z terroryzmem, złożone przez komisją senacką USA, które mówi, że bin Laden już w 1993 roku wskazał trzy muzułmańskie organizacje dobroczynne, w tym WAMY, jako „główne ośrodki działalności finansowej Al Kaidy”.
Powiązania pomiędzy WAMY oraz BIF były nierozerwalne, organizacje miały nawet wspólnych członków. Raport CRA podaje: Mohamad Khatib był przewodniczącym WAMY w latach 1999-2000, w tym samym czasie figurował jako sekretarz BIF w Kanadzie. Wspólny przewodniczący BIF Canada oraz BIF USA, Enaam Arnaout, już ponad dekadę temu przyznał się do stawianych mu zarzutów nielegalnego działania, oświadczając, że „organizacja udzielała pomocy finansowej jednostkom angażującym się w oparte na przemocy działania na całym świecie”, podaje audyt.
W 2003 roku organy zwalczania terroryzmu oznajmiły, że organizację WAMY w USA założył bratanek bin Ladena, Abdullah. Jej kanadyjska filia, z biurem w Mississauga (Ontario), według źródeł własnych grupy działała pod nadzorem amerykańskiego oddziału.
Mark Blumberg, prawnik z Toronto zajmujący się organizacjami dobroczynnymi, wyraził uznanie dla działań kontrolnych CRA. Podkreślił jednak, że można zrobić więcej dla przeciwdziałania związkom takich organizacji z terroryzmem czy praniem pieniędzy. „Uważa się, że skoro CRA zaaprobowała wniosek, zarejestrowana organizacja jest nieskazitelna i nie podejmie niewłaściwych działań”, powiedział. „Tymczasem CRA pilnuje tylko spełniania wymogów rejestracyjnych organizacji dobroczynnych”. (p)
Tłumaczenie: ND
Żródło: http://news.nationalpost.com/2012/03/06/canadian-muslim-youth-organization-loses-charitable-status/