Zamach w Danii. Próbowano zabić krytyka islamu

Nieznany strzelec próbował zabić we wtorek duńskiego pisarza i historyka, który jest znanym krytykiem islamu.

TV2 News i Politikein twierdzą, że Lars Hedegaard nie został zraniony w trakcie strzelania. Obydwa źródła podają, że zamachowiec przyszedł do domu Hedegaarda w Kopenhadze pod pretekstem dostarczenia przesyłki i strzelił przynajmniej raz, ale nie trafił w pisarza.

larsKopenhaska policja potwierdza zajście strzelaniny bez odniesienia ran. Nie potwierdzają czy Hedegaard był zamierzonym celem.

Hedegaard przewodzi Free Press Society, grupie twierdzącej, że wolność prasy jest zagrożona przez islam. W roku 2011 został skazany na grzywnę 5000 koron duńskich za obrazę muzułmanów, choć jego wypowiedzi nagrane i upublicznione przez dziennikarza miały charakter prywatny. W 2012 roku po apelacji został uwolniony od zarzutów.

Aktualizacja 16:15

W paczce dostarczonej Hedegaardowi znajdowała się bomba. Policja ewakuowała sąsiedztwo. Teraz około 30 policjantów przeszukuje miejsce zbrodni.

Po pierwszym zabezpieczeniu miejsca strzelania, policja otoczyła także kordonem ZOO, po tym jak widziano dwóch mężczyzn w narciarskich maskach przeskakujących przez płot.

Aktualizacja 16:20

Tundra Tabloids zostało poinformowane przez osobę bliską Hedegaardowi, że „napastnik wyglądał jak Arab.”

JW na podst. ABC Local i europenews.dk

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Jan Wójcik

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Ciosy nożem za koszulkę z „Charlie Hebdo”

FGM coraz mniej islamskie

Prześladowcy krytykującej islam skazani