W stolicy Kazachstanu również zaatakował fanatyk muzułmański. Bilans ofiar to trzech policjantów i jeden cywil.
http://www.rp.pl/
Liczne media próbują wmówić ludziom, że za zamachem w Nicei nie stoi muzułmanin, lecz człowiek o chwiejnej osobowości. Tak jakby jedno wykluczało drugie. Przecież to nie nowego, że trzeba ogromnych pokładów paranoi, żeby wysadzić się w imię Boga.
http://wiadomosci.dziennik.pl/
Francuzom puszczają nerwy. Premier Francji, który wsławił się tym, że proponował rodakom, żeby przyzwyczaili się do terroryzmu, został wybuczany w Nicei. Padły mocne słowa.
http://www.rp.pl/
Niektórzy eksperci wieszczą eskalację napięć we Francji i nadciągającą wojnę domową. Czy się mylą? Czas pokaże.
http://wpolityce.pl/
Teorie spiskowe czy właściwa diagnoza rzeczywistości? Wielu ekspertów mówi otwarcie, że za próbą puczu w Turcji mógł stać sam Erdogan. Teraz już nic go nie zatrzyma.
http://wiadomosci.wp.pl/
Tureccy sędziowie się boją nie tylko o siebie, ale także o własne rodziny. Do polskich sędziów płyną dramatyczne apele o wsparcie.
http://wiadomosci.radiozet.pl/
Skala aresztowań poraża. Niemal trzy tysiące sędziów i prokuratorów najpewniej zostanie aresztowanych.
http://wiadomosci.wp.pl/
Niemcom nie podoba się polityka Erdogana. Rzecznik rządu niemieckiego potępia próby przywrócenia w Turcji kary śmierci.
http://wiadomosci.wp.pl/
Francuski polityk Alain Juppe powiedział otwarcie, że w UE nie ma miejsca dla Turcji. Ten kandydat na prezydenta Francji oznajmił, że przystąpienie Turcji do Wspólnoty wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem.
http://fakty.interia.pl/
„Zaniepokojenie stanem demokracji w Turcji wyrazili przedstawiciele UE i USA”. Chciałoby się zapytać: „Moment, jakiej, do diabła, demokracji?”.
http://fakty.interia.pl/
Kiedy dyplomaci zajmują krytyczne wobec Turcji stanowiska, nieudany pucz i próba stworzenia jawnie autorytarnych rządów przez sułtana Erdogana pochłania coraz więcej ofiar.
http://wiadomosci.wp.pl/
Nad Bosforem nadal niebezpiecznie. Burmistrz jednej z dzielnic Stambułu podczas zamachu został ciężko ranny w głowę.
http://wiadomosci.wp.pl/
Podobno nawet parlament ewakuowali. Czy to prawda? Na razie takie są spekulacje.
http://wiadomosci.onet.pl/
Unijna dyplomacja nie byłaby tym, czym jest bez swojej szefowej. Mogherini chce bronić demokracji w Turcji. Trzymam kciuki, tylko żeby potem nie było znów płaczu.
http://www.rp.pl/
Wojna w Syrii zbiera nadal krwawe żniwo. Podczas nalotów w Aleppo zginęło minimum 28 osób.
http://wiadomosci.wp.pl/
W węgierskich ośrodkach dla uchodźców niebezpiecznie. Osiem osób zostało rannych na skutek awantury, jaka wybuchła na tle różnic narodowościowych i religijnych. W zamieszki zaangażowało się ponad 200 osób z Syrii, Algierii, Pakistanu oraz Mongolii.
http://fakty.interia.pl/
Na stronach WP ciekawy reportaż na temat życia muzułmanek w Polsce. Wyznawczynie Allaha mówią o tym, że nie przepadają za feminizmem. Pamiętać trzeba jednak o tym, że feministki bardzo lubią islam. Tak to bywa, czasem miłość jest jednostronna.
http://ksiazki.wp.pl/
Warto także przeczytać wywiad z Markiem Orzechowskim, autorem książki „Mój sąsiad islamista”. „Nasza bezradność wobec tych zbrodniczych ataków bywa obezwładniająca. Krok po kroku jesteśmy zmuszani zmienić nasz styl życia”. Cóż powiedzieć więcej – ten pan ma rację.
http://wiadomosci.wp.pl/
Jedna z najsłynniejszych pakistańskich modelek została zamordowana przez brata, gdyż splamiła honor rodziny. Miała czelność pytać na Facebooku, co inni sądzą o jej wyglądzie. Mężczyzna, który popełnił zbrodnię, nie żałuje swojego czynu. Praktyka pakistańskiego sądownictwa pokazuje także, że uda mu się zapewne uniknąć wyroku.
http://www.rp.pl/
„Pań w burkach nie obsługujemy” – taki napis wywiesił na drzwiach swojego sklepu mieszkaniec Tyrolu. Oczywiście poprawnie polityczne media i władze zarzuciły mu dyskryminację. A mężczyzna chciał jedynie wiedzieć twarze własnych klientek.
http://www.rp.pl/
Posłanka partii Ryszarda Petru nie boi się terrorystów. Pracowała u Arabów i wie, że są cool. Sen z powiek spędzają jej fundamentaliści z PiSu i Narodowcy.
https://www.wprost.pl/
Na stronach „Polityki” można przeczytać analizę sytuacji we Francji, której autorem jest Marek Ostrowski. Jak ktoś lubi marksizm to mu się spodoba.
http://www.polityka.pl/
Ci, którzy wolą analizy nieco bardziej osadzone w twardej rzeczywistości, mogą podzielić opinię kogoś z drugiej strony sceny politycznej. Nieco ironiczna Krystyna Grzybowska.
http://wpolityce.pl/
Sporządził Piotr Ślusarczyk