Zakaz zasłon na twarzy wprowadzono na Sri Lance

Po wielkanocnych zamachach islamskich terrorystów na kościoły na Sri Lance, w których zginęło ponad 250 osób, prezydent tego kraju wydał zakaz zasłaniania twarzy w miejscach publicznych, co dotyczy przede wszystkim burek i nikabów, chociaż wprost w dekrecie się o nich nie wspomina. Zakaz będzie miał niewielkie znaczenie praktyczne w krótkim terminie i związany jest raczej z rywalizacją polityczną prezydenta z rządem, ponieważ Rada Muzułmanów ze Sri Lanki już wcześniej po zamachu wydała zalecenie, żeby kobiety w miejscach publicznych nie nosiły zasłon na twarzy.

Po zamachu aresztowano na Sri Lance ponad 150 osób, zarówno obywateli tego kraju jak i cudzoziemców, a ponad 140 osób jest poszukiwanych. Należą oni do islamistycznej organizacji  powiązanej z Państwem Islamskim, której przywódca, imam Zahran Hashim wysadził się w powietrze w jednym z kościołów. W czasie akcji policji na jedną z kryjówek tej organizacji w piątek wysadziło się w powietrze dwóch braci i ojciec Hashima, zabijając jednocześnie sześcioro dzieci i trzy kobiety. (g)

Źródło: BBC

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom