Youssou N’Dour oskarżany o profanację islamu

Nowojorczyk afrykańskiego pochodzenia znany z kontrowersji jakie wywołał wśród innych muzułmanów wystąpi na festiwalu promującym głębokie zrozumienie islamu. Czym zasłużył sobie na ostrą krytykę ze strony współwyznawców i oskarżenia o profanację islamu?

Youssou N'Dour

Youssou N'Dour

Chcę pokazać prawdziwe oblicze islamu – religii w której można tańczyć się i nawet czerpać z tego przyjemność – mówi Youssou N’Dour, piosenkarz pochodzący z Senegalu. Islam nie musi być utożsamiany  ze strachem i smutkiem. Dlaczego jest to jedyny obraz islamu prezentowany w mediach?

49-letni N’Dour sprzedał miliony płyt i ma na swoim koncie występy z takimi gwiazdami jak Bruce Springsteen, Paul Simon, Sting czy Bono. Obecnie do amerykańskich kin wchodzi film dokumentalny o artyście. Jednak jego popularność nie wykracza poza granice USA – w rodzimym Senegalu jego twórczość jest zakazana, podobnie jak w innych krajach islamskich. Mimo że album z 2004 roku pt. „Egipt” został zbojkotowany, N’Dour nie zrezygnuje z muzyki o tematyce religijnej. Kontrowersyjna płyta spotkała się z zarzutami o profanację islamu poprzez łączenie go ze świecką kulturą pop oraz przez pokazanie w teledysku nagiej kobiety.

Dokument „Youssou N’Dour: I Bring What I Love” wzmaga kontrowersje wokół wcześniejszych dokonań artysty, laureata nagrody Grammy z 2005 roku, który gromadził tłumy w Carnegie Hall. Elizabeth Chai Vasarhelyi, reżyserka dokumentu mówi, że wzrusza ją muzyka N’Dour’s, ponieważ celebruje islam jako pokojową i tolerancyjną kulturę. Jednak muzułmanie z  Senegalu nie podzielają jej uczuć: piosenki promujące tolerancyjny islam nadal są zakazane. N’Dour jednak liczy na to, że dokument pomoże mu przełamać tabu dotyczące działań ekstremistów.

Youssou N’Dour nie zniechęca się i nadal pracuje jako ambasador UNICEF na rzecz wyeliminowania malarii z Afryki, a 5 czerwca otworzył brookliński festiwal: „Głos muzułmanów: sztuka i idea”, w którym udział weźmie ponad 100 artystów z 23 krajów. W ciągu dziesięciu dni widownia obejrzy arabskie filmy, indonezyjskie tańce i posłucha o afrykańskiej religii.

JB na podst. News Tribune

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Widmo terroryzmu wisi nad olimpiadą

Francja: „islamizacja” czy „islamofobia” ?

Niemcy: narasta zagrożenie islamskim terroryzmem