Wysokie poparcie dla demokracji w kolebce Arabskiej Wiosny

Nastroje społeczne w Tunezji, miejscu narodzin Arabskiej Wiosny, pokazują silne poparcie dla świeckiej polityki oraz umiaru i tolerancji religijnej; tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Uniwersytet Michigan.

Manifestacja w Tunisie w pierwszą rocznicę Arabskiej Wiosny

Manifestacja w Tunisie w pierwszą rocznicę Arabskiej Wiosny

Wyniki pomogą wyjaśnić, jak doszło do niedawno osiągniętego politycznego porozumienia między islamistami i członkami grup świeckich i utworzenia nowego tunezyjskiego rządu koalicyjnego.

Sondaż jest częścią międzynarodowych badań nad fundamentalizmem religijnym. Są to systematyczne badania nad wartościami religijnymi, humanistycznymi i kulturowymi w siedmiu krajach Bliskiego Wschodu, gdzie muzułmanie stanowią większość mieszkańców: w Tunezji, Egipcie, Iraku, Libanie, Pakistanie, Arabii Saudyjskiej i Turcji. „Tunezja jest najbardziej tolerancyjna religijnie spośród badanych krajów”, powiedział Mansoor Moaddel, główny badacz w sondażu.

Wyniki pochodzą z wywiadów bezpośrednich z reprezentatywną grupą około 3 tys. dorosłych Tunezyjczyków.

„Pomimo publicznego wsparcia dla wartości, które są podstawą amerykańskiej demokracji, postawy wobec Amerykanów, choć przychylniejsze niż w innych krajach Bliskiego Wschodu, pozostawiają wiele do życzenia”, powiedział Moaddel, który jest związany z Instytutem Badań Społecznych na Uniwersytecie Michigan i z Uniwersytetem w Maryland.

Najważniejsze wnioski sondażu:

Aż 76 procent badanych uważa, że celem Arabskiej Wiosny były demokracja i dobrobyt gospodarczy; tylko 9 procent twierdzi, że dążono do utworzenia rządu islamskiego. Ponad 60 % mówi, że denerwują lub złoszczą ich obecni przywódcy polityczni, a aż 86 % twierdzi, że korupcja rządu to powszechny problem.

Większość respondentów uważa, że od rewolucji ich życie w Tunezji poprawiło się. Według ponad 60 %, najważniejszym obowiązkiem Tunezyjczyków jest osiąganie wysokich wyników w nauce i technologii, podczas gdy 18 % uważa za priorytet stosowanie prawa szariatu.

W porównaniu do respondentów z innych krajów, Tunezyjczycy najchętniej widzieliby Amerykanów w roli sąsiadów. Wraz z badanymi z Pakistanu i Turcji są mniej chętni, aby wspierać ataki na cywilów amerykańskich pracujących dla amerykańskich firm w krajach islamskich – w porównaniu z badanymi z Egiptu, Iraku, Libanu i Arabii Saudyjskiej.

Wyniki sondażu pokazały największe różnice w orientacji politycznej w badanych krajach. Tunezja, Liban i Turcja okazały się bardziej liberalne, a Egipt, Irak, Pakistan i Arabia Saudyjska – bardziej konserwatywne.

Badania zostały wsparte przez Biuro Badań Marynarki Wojennej USA, Africom, MITRE, Towarzystwo Badań Naukowych nad Religiami, Eastern Michigan University, Uniwersytet Michigan oraz Uniwersytet w Getyndze.

Tłumaczenie Agaxs

Źródło: www.home.isr.umich.edu

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign