Raport, który wyciekł z tureckiej Komisji Dochodzeń do spraw Przestępstw Finansowych (MASAK), ujawnia jak dżihadyści Państwa Islamskiego operujący na terenie Turcji zdobywali materiały do działań zbrojnych oraz przekazywali pieniądze do Syrii.
MASAK, organizacja w ramach ministerstwa skarbu i finansów, prowadząca śledztwa przeciwko przestępstwom finansowym, w swoim raporcie podaje szczegóły dotyczące operacji przedstawicieli Państwa Islamskiego na terenie Turcji, informuje Al-Monitor, który wszedł w posiadanie raportu. Wśród tych operacji wymienia zakupy materiałów do budowy dronów czy improwizowanych ładunków wybuchowych (IED) oraz wykorzystywanie kantorów, sklepów jubilerskich, poczty i banków do przekazywania dżihadystom pieniędzy.
Siatce zagranicznych obywateli wspierających ISIS z terenu Turcji udało się uzyskać obywatelstwo kraju, a także zakładać w nim firmy. Trzy kluczowe dla procederu firmy zostały założone przez pochodzącego z Aleppo Ibrahima Hag Gneida. Jedna z nich w latach 2015-2016 wyprodukowała części do dronów i ładunków wybuchowych warte miliony dolarów. Dwóch innych partnerów biznesowych Gneida, pochodzących z Syrii, osiedliło się w Mersin, gdzie miały siedzibę firmy; otrzymali obywatelstwo tureckie. W roku 2017 także Gneid został obywatelem Turcji; w tym momencie przestał sprawować kontrolę nad spółką zajmującą się handlem z ISIS.
W proceder pozyskiwania materiałów zamieszany był też pochodzący z Chin Ujgur Abu Naeema al-Turkistani, który sprowadził od chińskiej firmy materiały do produkcji bomb chemicznych warte 85 tysięcy dolarów. Al-Turkistani z żoną byli odpowiedzialni w Państwie Islamskim za przygotowywanie tego typu ładunków wybuchowych.
Kolejnym wspierającym terrorystów dostawami był Pakistańczyk Sajid Farooq Babar, uznawany przez USA za osobę bardzo zdolną technicznie, odpowiedzialną za przerabianie komercyjnych dronów na narzędzia śmierci. Wyeliminowanie go we wrześniu 2017 przez Pentagon uznane zostało jako znaczące osłabienie zdolności Państwa Islamskiego w tej materii.
Nawet po upadku Państwa Islamskiego działacze grupy posiadający tureckie obywatelstwo nie zaprzestali wspierania organizacji. Jeszcze w 2021 roku zbierali pieniądze na uwolnienie terrorystów i ich rodzin przetrzymywanych w kurdyjskich obozach na terenie Syrii. MASAK znalazł też powiązania pomiędzy grupą wspierającą ISIS w Syrii, a zamachem dokonanym przez Uzbeka z Państwa Islamskiego na klub nocny w Stambule w 2017 roku.