Włochy pomogą Albanii zablokować nowy szlak imigrantów z Grecji

Minister spraw wewnętrznych Albanii oświadczył we wtorek, że Albania zwróciła się do Włoch o pomoc w zabezpieczeniu swojej granicy z Grecją. Albania obawia się, że przez jej terytorium otwarty zostanie nowy szlak imigrantów, którzy z Turcji przez Grecję próbują przedostać się do Niemiec. Po zamknięciu szlaku bałkańskiego, z Grecji przez Macedonię i Austrię, przemytnicy będą próbowali przeprowadzać imigrantów z Grecji do Albanii i dalej łodziami na południe Włoch.

Włoski minister spraw wewnętrznych w przyszłym tygodniu udaje się do Albanii by podpisać porozumienie. Włosi mają pomóc Albańczykom w sprawdzaniu dokumentów i rejestrowaniu imigrantów.

W Grecji przebywa obecnie ok. 30 tys. imigrantów, którzy przybyli z Turcji i nie mogą się z Grecji wydostać na północ. Codziennie przybywa dalszych 1-2 tysiące. Nawet jeśli zostanie zawarte porozumienie Unii z Turcją, to do momentu wprowadzenia przez Unię procedury odsyłania imigrantów miną tygodnie jeśli nie miesiące; w Grecjji może znaleźć się ponad 100 tys. imigrantów, którzy będą próbowali każdej możliwej drogi.

Albanię od południowych Włoch dzieli tylko 115 km. W latach ’90 albańscy przemytnicy, korzystający z szybkich motorówek, przemycali tamtędy nielegalnych albańskich imigrantów, narkotyki i broń. (g)

Źródło: The Local, breitbart.co

mMigrant route

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Grzegorz Lindenberg

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Francja: imigrant zabił, ale uniknie kary

Szwecja: świetne wyniki szkoły dla imigrantów

Nie powinniśmy odsyłać zintegrowanych azylantów