Włochy ostrzegają organizacje pomagające wyławiać imigrantów

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Rząd włoski zagroził, że odetnie dostęp do portów tym organizacjom pomocowym, które nie podpiszą „zasad postępowania”. Dwunastopunktowe „zasady” mają ograniczyć wyławianie imigrantów przez te organizacje na Morzu Śródziemnym i pomóc w łapaniu przemytników. Jeden z punktów mówi o zgodzie na obecność policji na pokładach statków organizacji pomocowych, inny – o dostarczaniu wyłowionych imigrantów do portów a nie przekazywaniu ich większym statkom.

Kilkanaście organizacji wyławiających imigrantów płynących z Libii operuje tuż przy granicy libijskich wód terytorialnych (ok. 20 km  od wybrzeża) i wyławia mniej więcej jedną trzecią imigrantów. Organizacje oskarżane były o działanie w zmowie z przemytnikami przez telefoniczne ustalanie miejsca, gdzie będą płynąć łodzie, czemu organizacje zaprzeczają.

Proponowane „zasady postępowania” będą jeszcze do końca lipca dyskutowane z organizacjami pomocowymi. Do Włoch trafiło w tym roku około 90 tysięcy imigrantów płynących z Libii. Wszyscy prawie pozostają we Włoszech, ponieważ kraje sąsiadujące wprowadziły kontrole na granicach, co w zasadzie uniemożliwia imigrantom przedostanie się do Niemiec czy Szwecji. (g)

Źródło: Reuters

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook