Włochy odsyłają imigrantów do Europy

Miejsca przypływania imigrantów do Włoch w 2019. Źródło: UNHCR
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Od upadku rządu Matteo Salviniego na początku września, Włochy relokowały w Europie 172 imigrantów, w porównaniu z 90 relokowanymi w poprzednich 9 miesiącach.

Jest to wynik porozumień, zawartych we wrześniu z kilkoma krajami Europy (m.in. Niemcami, Francją i Hiszpanią), które pozwalają Włochom na relokowanie 82% nielegalnych imigrantów przybywających przez Morze Śródziemne. Procedury azylowe uruchamiane są następnie w krajach, do których przesiedlono imigrantów, a nie jak to przewiduje Porozumienie Dublińskie, w kraju, do którego imigranci dotarli początkowo (czyli we Włoszech).

Rząd włoski, w którym Salvini był wicepremierem i ministrem spraw wewnętrznych od czerwca 2018 do września 2019 prowadził politykę powstrzymywania nielegalnej imigracji przez nieudzielanie zgody na przybijanie do portów statków z imigrantami wyłowionymi na Morzu Śródziemnym. Dzięki temu liczby imigrantów, którzy docierali do Włoch, bardzo spadły: w 2017 było ich 119 tysięcy, w 2018 pięciokrotnie mniej bo 23 tysiące, a w tym roku tylko 11 tysięcy do końca listopada.

Po powstaniu nowego rządu we wrześniu, koalicji Ruchu 5 Gwiazd i Partii Demokratycznej, zdecydowano o poluzowaniu reguł i statki są przyjmowane. Doprowadziło to do znacznego wzrostu liczby nielegalnych imigrantów, przypływających do Włoch: w okresie wrzesień-listopad było ich 5,7 tysiąca, więcej, niż w poprzednich 8 miesiącach.

Porozumienie z krajami europejskimi o relokowaniu imigrantów, zawarte przez nowy włoski rząd, ma umożliwić prowadzenie bardziej „humanitarnej” polityki imigracyjnej a jednocześnie nie narażać rządu na zarzuty partii Salviniego o „ustępstwa” w kwestii imigrantów.

Dla krajów przyjmujących imigrantów z Włoch jest to sposób na wspomożenie aktualnego rządu przeciwko Salviniemu, który domagał się poparcia Unii dla swojej polityki imigracyjnej i ostro krytykował zarówno Francję, Niemcy jak i Unię w kwestii imigrantów i polityki gospodarczej (chciał poluzowania reguł deficytu budżetowego).

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Niemcy i Francja chciałyby się zabezpieczyć przed powrotem Salviniego do władzy, ale jego partia nadal pozostaje najbardziej popularna we Włoszech, z poparciem 33% wyborców, tyle samo wynosi łączne poparcie dla Parti Demokratycznej i Ruchu 5 Gwiazd. Gdyby wybory odbyły się dzisiaj, Liga Salviniego mogłaby liczyć na zdobycie wraz ze wspierającymi ją Fratelli d’Italia i Forza Italia parlamentarnej większości.

Chociaż wzrost liczby relokowanych imigrantów jest znaczny, to i tak ich liczba stanowi tylko znikomą część imigrantów przypływających do Włoch – odesłani stanowili zaledwie 3% tych, którzy przypłynęli od września,  pozostali nadal przebywają we Włoszech. W ośrodkach dla imigrantów przebywa nadal 95 tysięcy osób, co do których porozumienie o relokacji nie obowiązuje.

Można się spodziewać, że zachęcone postawą włoskiego rządu, do Włoch będą przybywać znacznie większe liczby imigrantów, a mając do dyspozycji możliwość relokacji, rząd będzie mniej starał się o ich powstrzymanie. Grozi nam w przyszłym roku nowa fala imigracyjna, której powstrzymanie zależy głównie od sprawności libijskiej straży przybrzeżnej i działania przemytników ludzi w Libii, których rząd włoski nadal opłaca, aby powstrzymywali imigrantów zamiast wysyłać ich na łodziach. (GL)

Wykorzystano Reuters

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook