Wiadomość

Włochy: imigracyjne ultimatum Salviniego

Posłowie do Europarlamentu przeciwni niekontrolowanej imigracji do Europy (2014). Matteo Salvini (Lega Nord, Italia), Harald Vilimsky (FPÖ, Austria), Marine Le Pen (FN, Francja), Geert Wilders (PVV, Holandia), Gerolf Annemans (VB, Belgia)(flickr.com)

Matteo Salvini grozi wyjściem z koalicji, jeżeli rząd nie podejmie bardziej zdecydowanych kroków w sprawie nielegalnej imigracji.

W związku z wysokim poziomem nielegalnej imigracji do Włoch lider Ligi Północnej i były minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini napisał do premiera Mario Draghiego domagając się rozwiązania problemu. „Napisałem do Draghiego i oznajmiłem mu, że problem lądowania migrantów musi zostać rozwiązany do końca sierpnia”, powiedział prasie Salvini.

Salvini uważa, że jeżeli jego następczyni na stanowisku ministra spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese nie jest w stanie rozwiązać problemu, to „powinna przyjąć to do wiadomości i wyciągnąć konsekwencje”. Jego zdaniem Liga nie może wspierać rządu, który będzie bezczynny wobec wzrastającej liczby imigrantów napływającej do Włoch przez Morze Śródziemne. Za absurd uważa wymaganie od Włochów dokumentu potwierdzającego szczepienie lub negatywny test na COVID-19, a jednocześnie niekontrolowane wpuszczanie mas imigrantów do kraju.

Wczoraj statki organizacji pozarządowych, zajmujące się podejmowaniem i ratowaniem imigrantów próbujących przepłynąć z Afryki Północnej do Włoch, wzięły na pokład około 800 ludzi. Na pokładzie „Ocean Viking” ma znajdować się 555 osób, a na „Sea-Watch” 250. Teraz organizacje kierujące statkami domagają się wskazania portu, do którego mogą ich przewieźć. Salvini domaga się, by Włochy nie zgadzały się na wpuszczenie statków organizacji pozarządowych do swoich portów.

„Rząd Draghiego robi wiele dobrego z różnych punktów widzenia, ale polityka migracyjna kuleje” – określił swoje stanowisko Salvini. Rząd został powołany w obliczu kryzysu politycznego w 2021 roku, w trakcie którego początkowo Liga Północna Salviniego oraz Forza Italia Berlusconiego domagały się rozpisania nowych wyborów. Ostatecznie partie poparły uformowanie rządu, a wycofanie się obecnie Ligi, mimo że jest drugą najsilniejsza partią w parlamencie, na razie nie zagrozi stabilności gabinetu.

Do Włoch od początku roku 2021 dotarło drogą morską ponad 28 tysięcy nielegalnych imigrantów – Ponad dwa razy więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. (j)