Wiadomość

Wielka Brytania zaostrza przepisy azylowe

Rodzice urodzonej w Londynie minister Priti Patel to Hindusi z Ugandy. Fot. No 10, Flickr, CC License

Wielka Brytania wprowadza „największą zmianę przepisów azylowych od dziesięcioleci”, jak określiła to minister spraw wewnętrznych Priti Patel. Ograniczenie nielegalnej imigracji było jedną z obietnic kampanii za Brexitem, popieranej w 2016 przez aktualnego premiera Borisa Johnsona.

Nowe przepisy zwrócone są przeciwko nielegalnym imigrantom, których rekordowe liczby przypłynęły w zeszłym roku do Wielkiej Brytanii, i wprowadzają dwie różne kategorie azylantów, zależnie od tego, czy przybyli do kraju legalnie lub nielegalnie z kraju uznawanego za bezpieczny, jak Francja.

Osoby, które przybyły nielegalnie, nie będą otrzymywać azylu, lecz tylko zezwolenie na pozostanie w kraju, które będzie można cofnąć w każdej chwili a jego posiadacza wydalić. Ograniczone będą też prawa takich osób do łączenia rodzin i otrzymywania zasiłków.

Oczekujący na rozpatrzenie wniosków azylowych będą mieszkali w ośrodkach recepcyjnych. Drastycznie zwiększono kary za przemycanie nielegalnych imigrantów, które teraz zagrożone będzie nawet dożywociem. Karane będą też osoby deportowane, które powracają do Wielkiej Brytanii – grozi im od sześciu miesięcy do pięciu lat więzienia.

Jednocześnie poprawi się sytuacja osób, które przybyły legalnie. Załatwianie ich spraw ma być przyspieszone, a otrzymanie azylu będzie się wiązało nie jak dotychczas z pięcioletnim odnawialnym zezwoleniem pobytu, lecz z prawem do pobytu bezterminowego.

Aby ograniczyć otrzymywanie azylu przez osoby nieuprawnione zostanie dokładnie zdefiniowane pojęcie „uzasadnionych obaw przed prześladowaniem”, które stanowi podstawę przyznawania azylu, a osoby podające się za nieletnie będą poddawane badaniu wieku.

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom

Pakistan pogrąża się w islamskim fanatyzmie