Wiadomość

Wielka Brytania stworzy specjalne więzienia dla skazanych ekstremistów

Wielka Brytania stworzy specjalne więzienia dla ekstremistów muzułmańskich, którzy radykalizują innych muzułmańskich więźniów.

Podobne rozwiązania istnieją we Francji, Holandii i Hiszpanii. Prócz tego Ministerstwo Sprawiedliwości przewiduje, że więźniowie „o antybrytyjskich wartościach” mogą być pozbawiani uczestnictwa w piątkowych modlitwach, a imamowie więzienni będą starannie selekcjonowani.

Radykalizacja muzułmańskich więźniów i przymusowe konwersje niemuzułmańskich stanowią coraz większy problem w brytyjskich więzieniach. Wśród 850 muzułmanów z Wielkiej Brytanii, którzy wyjechali walczyć po stronie Państwa Islamskiego w Syrii znaczną część stanowili przestępcy zradykalizowani w więzieniu. Do więzienia trafił ostatnio najbardziej znany brytyjski „kaznodzieja nienawiści” Anjem Choudary i władze niewątpliwie obawiają się jego wpływu na innych więźniów.

W brytyjskich więzieniach przebywa ponad 12 600 tysięcy muzułmanów, w tym 137 skazanych za terroryzm. Muzułmanie stanowią 14.4% więźniów w porównaniu do 7.7% wśród ludności Wielkiej Brytanii. (g)

Źródło: Wall Street Journal independent.co.uk

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom