Większość organizacji odrzuca nowe zasady wyławiania imigrantów

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Organizacje pozarządowe, których statki wyławiają imigrantów płynących z Libii tuż za jej wodami terytorialnymi, są podzielone w sprawie akceptowania nowych zasad tej operacji, które zostały przedstawione im przez rząd włoski. Trzy organizacje zgodziły się z tymi zasadami, a pięć odmówiło ich podpisania. Zgodnie z zaproponowanymi regułami statki organizacji pozarządowych miałyby transportować wyłowionych imigrantów bezpośrednio do portów a nie do innych, większych statków na morzu i miałyby się zgodzić na obecność na pokładach włoskiej policji, która od razu mogłaby próbować rozpoznawać przemytników wśród imigrantów.

Organizacje, które się nie zgodziły na przedstawione zasady oświadczyły, że to ograniczyłoby ich możliwości wyławiania imigrantów i że obecność policji i pomaganie w dochodzeniach przeciwko przemytnikom „jest sprzeczne z humanitarną zasadą neutralności, do której się stosujemy i nie możemy być postrzegani jako strona w konflikcie”. Organizacje były wcześniej oskarżane o aktywne pomaganie przemytnikom przez kontakt telefoniczny i wystrzeliwanie rac, pokazujących pozycję statku, do którego imigranci mają płynąć.

Rząd włoski wycofał się z wcześniejszej groźby, że statki organizacji, które nie podpiszą zestawu dwunastu zasad nie będą wpuszczane do portów włoskich, zapowiadając tylko, że będą „częściej kontrolowane”. (g)

Źródło: Reuters

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook