Walczyła przeciwko ISIS, teraz Duńczycy ją aresztują

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

.W Danii aresztowano Joannę Palani, 23-letnią kobietę, która walczyła po stronie Kurdów przeciwko Państwu Islamskiemu. Palani przybyła do Danii jako trzyletnie dziecko, jest córką irackich Kurdów.

Chociaż zarówno kurdyjskie oddziały w Iraku jak w Syrii są sojusznikami zachodniej koalicji w walce z Państwem Islamskim, Palani została aresztowana, ponieważ naruszyła zakaz ponownego wyjazdu za granicę, który nałożono na nią powrocie z Bliskiego Wschodu. Jest pierwszą w Danii osobą, aresztowaną na podstawie przepisów paszportowych, wprowadzonych dla zapobieżenia wyjazdom ekstremistów.

Powracający z Bliskiego Wschodu dżihadyści, którzy walczyli po stronie Państwa Islamskiego nie są natomiast w Danii aresztowani i skazywani, lecz poddawani procesowi reintegracji do społeczeństwa: mają przydzielanych doradców, są poddawani terapii, udziela im się pomocy w znalezieniu pracy lub podjęciu nauki. Dania po Belgii ma w stosunku do liczby ludności najwyższy odsetek dżihadystów, którzy wyjechali na Bliski Wschód: wyjechało około 120 osób, połowa powróciła.

Bardzo jest mi teraz trudno, mówiła Palani. – Tylu ludzi jest przeciwko mnie w Kopenhadze, niektórzy są ISIS. Nie mogę znaleźć pracy, bo PET (duńskie służby-red.) ostrzegają pracodawców, że jestem zagrożeniem dla bezpieczeństwa kraju. Mam wrażenie, że wszyscy są przeciwko mnie. (g)

Źródło: The Guardian

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook