Wiadomość

W Szwecji też krytykują raport o „islamofobii”

Raport o islamofobii krytykowany w Szwecji (zdj. EIR)
Raport o "islamofobii" krytykowany w Szwecji Na okładce b. kanclerz Austrii Sebastian Kurz (zdj. EIR)

Po krytyce ze strony Unii Europejskiej i innych środowisk, między innymi w Polsce, raport o „islamofobii” znalazł się pod obstrzałem również w Szwecji.

Szwedzcy eksperci i środowiska kurdyjskie krytykują Europejski Raport o Islamofobii (European Islamophobia Report, EIR) przygotowywany przez krąg związany z islamistyczną turecką partią AKP. Krytycy uważają, że jest to próba przechwycenia działań antyrasistowskich na rzecz tureckiej propagandy prezydenta Erdogana.

Raport przez lata firmował Farid Hafez, austriacki politolog pochodzący z Turcji i współpracujący z Inicjatywą Bridge Georgetown University, tropiącą przejawy islamofobii. Jednak rozdziały dotyczące poszczególnych krajów powstawały na gruncie lokalnym. W przypadku Szwecji był to Ośrodek Multidyscyplinarnych Badań nad Rasizmem Uniwersytetu Uppsala. Podobnie jak w innych krajach, autorzy raportu przedstawili obraz rosnącej nienawiści do muzułmanów.

Zarzuty wobec EIR w Szwecji pojawiają się nie pierwszy raz. W 2018 roku Szwedzki Komitet przeciwko Antysemityzmowi oskarżył autora szwedzkiego raportu Mattiasa Gardella, że występował na konferencji prezentującej raport w Stambule wspólnie z antysemitami. Jednocześnie Gardell oskarżył o islamofobię kurdyjską polityk w Szwecji, Amineh Kakabaveh. To osoba, która ostatnio stała się centrum sporu między Szwecją a Turcją. Ankara domagała się deportacji Kakabaveh w zamian za zgodę na członkostwo Sztokholmu w NATO. W roku 2020 pięciu szwedzkich badaczy antysemityzmu skrytykowało brak naukowego poparcia dla głoszonych w raporcie tez.

Przez lata raport przygotowywany był przez turecki think tank SETA, założony i prowadzony przez ludzi wywodzących się z AKP. Dopiero w 2021 roku, po krytyce z jaką jego twórcy spotkali się w Parlamencie Europejskim – który zakazał finansowania tego typu propagandy tłamszącej wolność debaty publicznej – autorzy raportu wydali go jako dokument austriackiej fundacji Instytut Leopolda Weissa. Podobnie jak portal Euroislam.pl, szwedzcy dziennikarze nie znaleźli żadnych informacji o tej organizacji, jej strukturze, czy jakichkolwiek innych odnośników do fundacji poza tymi prowadzącymi do raportu.

W obliczu potencjalnego członkostwa Szwecji w NATO problem z raportem ma dodatkowy, kurdyjski wymiar. Druga osoba z tureckich przedstawicieli firmujących EIR to Enes Bayrakli, były pracownik SETA, a jednocześnie autor raportu o europejskich powiązaniach PKK, wskazującego na aktywistów i dziennikarzy, w tym dziesięciu mieszkających w Szwecji. Teraz wydanie tych ludzi Turkom jest jednym z warunków ratyfikacji umowy o członkostwie Szwecji w NATO, jakie stawia Erdogan.

Autorzy raportu w Szwecji bronią się, że nie wiedzieli nic wcześniej na temat SETA czy Instytutu Leopolda Weissa. Jednocześnie twierdzą, że to nie ma związku z prezentowanymi przez nich treściami. Inni, jak Paul Levin, dyrektor Instytutu Badań nad Turcją, akceptują pomysł tworzenia takiego raportu, jednak uważają, że współpraca z autorytarnym państwem jest niedopuszczalna. Prowadzi to do politycyzacji problemu. Mocniej pisze o tym badacz terroryzmu i radykalizacji Magnus Ranstorp, który uważa takie działanie za „akademizację dysinformacji”, czyli nadanie naukowego charakteru propagandzie obcych państw.

Portal Euroislam.pl opisał już większość błędów merytorycznych i manipulacji dokonanych przez Annę i Karola Wilczyńskich, twórców Salam Lab, których dokonali oni opisując „islamofobię” w Polsce. W niektórych przypadkach autorzy podawali także informacje nieprawdziwe. Dzisiaj organizacja ta jest jednym z filarów Grupy Granica.

W tym roku raport nie zawiera działu dotyczącego Polski.

Więcej na temat raportów SETA:

Polski naukowiec, wspólnik tureckich islamistów

Jak dr Pędziwiatr tropił „islamofobię”

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię

Kto jest zawiedziony polityką imigracyjną?

Afrykański konflikt na ulicach Europy