W Niemczech tyle samo muzułmanów co w obydwu Amerykach

Światowa populacja muzułmanów (PEW Research Center)
| 4 komentarzy|
image_pdfimage_print

Cała populacja europejskich muzułmanów liczy 38 milionów. Najnowszy raport, opublikowany w 8 października 2009 podaje, że najwięcej europejskich muzułmanów żyje w Europie Środkowej i Wschodniej. Muzułmanie stanowią prawie 1/4 populacji świata.

Światowa populacja muzułmanów (PEW Research Center)
Światowa populacja muzułmanów (PEW Research Center)

Raport zatytułowany „Odwzorowanie światowej populacji muzułmanów. Raport na temat rozmiaru i rozmieszczenia ludności muzułmańskiej na świecie” został opracowany przez instytucję Pew Research Center’s Forum on Religion and Public Life.

Z raportu wynika, że europejscy muzułmanie stanowią około pięć procent populacji Europy i stanowią nieco ponad dwa procent ludności całego świata muzułmańskiego. Raport stwierdza, że szacunki dotyczące liczby muzułmanów w Europie są bardzo utrudnione, niemniej jednak jest oczywiste, że większość europejskich muzułmanów mieszka w Europie Środkowej i Wschodnie. Kraje europejskie o najwyższym stężeniu muzułmanów to Kosowo (90 proc.), Albania (80 proc.), Bośnia i Hercegowina (40 proc.), Macedonia (33 proc.), Bułgaria (12 proc.) oraz Rosja (11,7 proc.). Krajem o największej populacji muzułmańskich w Europie jest Rosja, gdzie mieszka  ponad 16 mln muzułmanów, co oznacza, że ponad czterech, z dziesięciu europejskich muzułmanów mieszka w tym kraju.

Podczas gdy większość muzułmanów mieszkających obecnie w Europie Zachodniej wyemigrowała ze swoich rodzimych krajów (Turcji, Afryki Północnej i Azji Południowej) stosunkowo niedawno, to większość muzułmanów zamieszkujących w Rosji, Albanii, Kosowie, Bośni i Hercegowinie oraz Bułgarii należy do populacji, które są tam wieków.

W Grecji jest około trzech procent muzułmanów, a w Hiszpanii około jednego procenta. Włochy mają jedną z najmniejszych populacji muzułmanów w Europie (jeden procent). Co ciekawe, Niemcy są domem dla ponad czterech milionów muzułmanów – jest ich tam prawie tyle samo, co w Ameryce Północnej i Południowej razem wziętych. Oznacza to, że Niemcy mają więcej muzułmanów niż Liban (między dwa miliony trzy miliony) i więcej niż jakikolwiek inny kraj w Europie Zachodniej. To stawia także Niemcy wśród 10 krajów, gdzie mniejszość muzułmańska jest tak duża.

Choć Francja ma nieco wyższy procent muzułmanów niż Niemcy, to jednocześnie ich liczba absolutna jest nieco mniejsza.

Wielka Brytania jest domem dla mniej niż dwóch milionów muzułmanów, co stanowi około trzech procent jej ludności.

Sprawozdanie, które określa się jako kompleksowe badania demograficzne w ponad 200 krajach stwierdza, że populacja muzułmanów wynosi obecnie 1,57 miliardów, reprezentujących 23 procent ludności świata, którą szacuje się na 6,8 miliardów.

JG na podst Sofia Echo

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook