W Malezji więzienie za zlekceważenie piątkowych modlitw

Sześciu muzułmanów zostało skazanych w Malezji przez sąd szariacki na karę miesiąca więzienia i wysokie grzywny za spędzenie czasu piątkowych modlitw na pikniku zamiast w meczecie. Maksymalna kara za to przestępstwo wynosi 2 lata więzienia; skazani zamierzają się odwołać. W ubiegłym miesiącu 4 mężczyzn zostało skazanych na chłostę za stosunki homoseksualne, siedmiu oczekuje jeszcze na wyrok.

W Malezji, której około 60%  mieszkańców to muzułmanie, obowiązuje podwójny system prawny, sądy szariackie mogą skazywać muzułmanów. Karanie za stosunki homoseksualne czy za nieuczęszczanie na modlitwy to nowe zjawiska, wskazujące na zanikanie tradycyjnego tolerancyjnego islamu w Malezji na rzecz fundamentalistycznego. (g)
Źródło: The Asean Post

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom

Pakistan pogrąża się w islamskim fanatyzmie