W krajach arabskich spada poparcie dla islamistów

Poparcie dla ekstremistów

Poparcie dla ugrupowań islamistycznych spadło znacznie, niekiedy o połowę, w krajach arabskich Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. Opublikowane nowe dane z badania Arab Barometer  pokazują, że poparcie dla Hezbollahu, Hamasu, Bractwa Muzułmańskiego i tunezyjskiej religijnej partii Ennahda spadło w ośmiu badanych krajach; wyjątkiem jest Jemen, gdzie trwa wojna domowa wywołana przez islamistów (patrz wykres powyżej)

Badanie, przeprowadzone na przełomie lat 2018/2019 wskazuje na poważne zmiany w poglądach mieszkańców krajów muzułmańskich (poprzednie wyniki o wzroście liczby osób niereligijnych publikowaliśmy tutaj). Najwyraźniej nastąpiło rozczarowanie do hasła Bractwa Muzułmańskiego „islam jest rozwiązaniem”. (g)

Źródło: thenational.ae

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom